Tři generace systematického úsilí, ale stálo to za to, může se teď honit hlavou mladému severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi.Mohutný pokusný výbuch o předminulém víkendu vydává severokorejský režim za důkaz, že sestrojil termonukleární zbraň, kterou je možné umístit na raketu středního či dlouhého doletu. Exploze otřásla domy v Číně a způsobila sesuv hory, pod níž se uskutečnila. O jaký typ nálože se ve skutečnosti přesně jedná, je podle expertů celkem jedno – Kimova destruktivní síla je obrovská, stejně jako se rapidně zlepšuje jeho možnost vyslat rakety ke vzdáleným cílům. V době vzniku tohoto textu se očekávalo, že v řádu hodin Kim odpálí pokusnou mezikontinentální balistickou raketu a znovu tak zdůrazní, že jadernou zbraň dokáže podle svého přání dopravit pořádně daleko.
Vůdcovy sny
Co ale Kim vlastně chce? Jednou z možností je, že touží po bezpečí. Jaderný potenciál, jehož existence je nyní už nezpochybnitelná, je tu od toho, aby si na jeho režim nikdo netroufl – zvenčí, ale ani zevnitř. Tahle varianta je vlastně útěšná, aspoň pro lidi, kteří nepatří mezi dvaadvacet milionů obyvatel Severní Koreje. Jaderný Kim, jehož arzenál slouží především k odstrašení případných pokusů o svržení brutálního diktátorského režimu, zároveň nikoho neohrožuje. Kim je v tomto pohledu jako ježek vybavený jadernými bodlinami.
Problém je v tom, že tahle interpretace je sice nejpravděpodobnější, ale zdaleka není jistá. Severokorejské vidění světa ovládá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu