0:00
0:00
Jeden den v životě24. 6. 20173 minuty

Na „ose zla“

Jiří Kalát

Pršelo, no vlastně mrholilo, ale i tak to nebylo počasí, které si člověk představí při slově poušť. Seděl jsem v taxíku a mířil do Abyaneh, jedné z nejstarších vesniček v Íránu. „Tohle radši schovej,“ ukázala na můj nikon kamarádka Zahra a cedule s přeškrtnutým fotoaparátem rozeseté podél cesty jí daly za pravdu. Hlavně protileteckých baterií sídlící hned nad silnicí dodaly zákazu zase na váze.

Jaderné zařízení Natanz, symbol íránského zla, nepoddajnosti i potenciálního nebezpečí, kde Íránci (minimálně podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua) vyrábějí své jaderné zbraně. Nejde o tajnou základnu, dovedou vás k ní cedule u cesty, stejně jako zaměstnance parkující u vchodu. Projíždíme kolem, lidé jdou do práce, žádná záhada, žádné tajemství. Tady na Blízkém východě vypadají věci jinak, než se zdají z pohodlí domovského gauče.

Během dnešní snídaně na jednom z dvoutisícových vrcholů (i v Íránu existují milovníci lezení) se řeč stočila na demokratizaci země, práva žen, svobodu slova a další věci pro nás tak důležité. Írán je pro turisty země přívětivá. I díky rozsáhlé síti tajné policie tu prakticky neexistuje drobná kriminalita, ale pro místní je to život v režimu, který jim ubírá mnohé svobody. „My tam (k demokracii západního stylu – pozn. aut.) dojdeme, ale musíme jít naším krokem,“ vysvětlil mi jednou větou situaci kamarád Mostafa, profesí učitel angličtiny.

↓ INZERCE

Mnoho „zápaďáků“ vidí Írán optikou filmu Argo Bena Afflecka. Persie se však mění, sice pomalu, ale ke změnám dochází. Chce to čas, aby reformy přijaly všechny části společnosti. O občanskou válku tu nikdo nestojí. Írán je země rozlehlá a diverzita mezi jednotlivými kraji je obrovská. Liberální Teherán je úplně jiný svět než nábožensky fundamentální Kom, k tomu připojme vesnice, odlehlé horské oblasti, západ obývaný minoritami nebo východ, do kterého občas pronikají problémy sousedního Pákistánu.

Natanz se ztrácí v dálce a Zahra mě škádlí. Moje přítomnost jí, stejně jako mnoha jiným, rozhodně nevadí. „Vítejte v Íránu. Potřebujete pomoct?“ zeptala se mě slečna v Teheránu dva dny před cestou pouští. Představila se jako Emma a šátek jí spadl skoro až na ramena. Neřešila to, ani nikdo kolem. Vzala mne za podpaždí a dovedla k palácům Golestánu. Společná fotka, úsměv na rozloučenou a byla pryč.

Jak auto klopýtá, Zahřin šátek padá, to se nelíbí taxikáři. Ostatně nás podezřívavě pozoruje celou cestu. Každý tu tolerantní není. „Co tady děláte?“ zeptal se mě před časem v mešitě Hazrat-e Masumeh v Komu vysoký Íránec. Požádal mě, abych ho doprovodil do kanceláře jeho šéfa. Krátká debata, povolili mi fotit, ale jen v doprovodu habánského ochránce. Co kdybych něco provedl? I tak jsem měl jen několik minut na to kochat se krásou svatyně a všímat si, jak místním dívkám a ženám již nestačí šátek, ale oblékají čádor (převážně černý, ale najdou se i odvážně barevné) zahalující celou postavu.

Írán je obrovská země plná rozdílných lidí. K jejímu poznání nestačí den, měsíc ba ani rok. Stejně tak tady změny nenastanou z týdne na týden. Írán se ale mění a jde kupředu. Největší nebezpečí hrozící turistovi je to, že ho místní umoří svojí pohostinností a laskavostí.

Dojeli jsme do „rudé“ vesnice Abyaneh. Já se jdu vzdělávat a fotit, moji íránští kamarádi si zase jdou piknikovat. Tak to tu prostě chodí.

Jiří Kalát, publicista a cestovatel


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].