Jedno z nejstarších měst na světě má přes čtyři tisíce let. Jaffa je pojmenována snad podle Noemova syna, který ho vystavěl několik let po biblické potopě, snad podle své příznačné krásy (jafa v hebrejštině znamená krásný). Původně kulturní a komerční centrum arabské Palestiny Jaffa dnes představuje synonymum hipsterské čtvrti Tel Avivu, kde jsou ulice lemovány obchody mladých designérů, kavárnami a bleším trhem, který nesmí v žádné podobné části velkoměsta chybět. Nadšené turisty střídají místní, jak Židé, tak Arabové.
Soužití židovského a muslimského obyvatelstva se promítá v eklektické architektuře i rozmanité nabídce obchodů. Budovy jsou ošuntěle elegantní, dekorované murály izraelských umělců. Lidé žijí napůl vevnitř, napůl venku, zahrady a dvorky mají společné. Okna i dveře jsou otevřené, občas úplně chybějí. Nedaleko vyhlášeného blešáku vstupuju do nenápadné podlouhlé budovy. Bývala zde továrna na textil. Z původního vybavení dnes zbyly už jen staré závěsné lampy a vysoké železné konstrukce, které slouží jako vitríny uměleckých děl. V rohu pod několikametrovou malbou sedí hlouček diskutujících mladých bohémů. Z druhého konce místnosti znějí lehké tóny kytary a v otevřené kuchyni několik lidí připravuje společnou večeři. Nacházím se v jednom z jaffských hostelů.
Koncept zakladatele hostelu Meira Cohena je postaven na ideji komunitního soužití ne nepodobného současným kibucům. Lidé se tu mísí, část z téměř padesáti pokojů je dlouhodobě pronajímána místním, část…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu