Před pár lety jsem kandidaturu na post prezidenta vážně zvažoval, později jsem si však uvědomil, že to není pro mě. K tomuto názoru jsem došel i díky celosvětovému úspěchu hlasovacího systému Demokracie 21, který přinese (nejen) naší zemi mnohem více než já na Hradě.
Žijeme v přelomové době, kdy nám moderní technologie při správné aplikaci umožňují zásadně zredukovat či zcela odstranit klíčové problémy lidstva; například žádný člověk na světě by při efektivním nakládání s potravinami nemusel hladovět.
Podobných příkladů je mnoho a patří mezi ně i politické volby. Od dob, kdy lidé získali volební právo, se změnilo téměř vše – kromě volebních systémů. Ty od časů první globální vlny demokratizace, tedy téměř 100 let, zůstaly prakticky stejné. Jsou náchylné k manipulaci, nereflektují masivní odklon od stranické politiky ani potřebu společnosti sdílet a fungovat na principu kolektivního vědomí a svědomí.
Proto je v současné době mimořádně důležité otevřít komunikaci mezi lidmi, napříč společností i mezi jednotlivými skupinami. Lidé totiž mají často předsudky, někdy dokonce cítí nenávist, a z toho plyne většina společenských konfliktů. Předsudky jsou navíc umocňovány účelovými manipulacemi médií a zneužíváním komunikačních technologií.
Příštímu prezidentovi bych proto doporučil, aby si ihned na začátku mandátu sezval představitele důležitých politických stran, reprezentanty vědy, kultury a další významné osobnosti ke kulatému stolu a započal diskusi o strategii a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu