Jako neoficiální datum vzniku hnutí hippies v USA je uváděn 14. leden 1967, akce Human Be-In v San Francisku konaná v reakci na oficiální zákaz užívání LSD. „Hippies byli i u nás a jejich králem se v roce 1968 stal ani ne dvacetiletý Martin Beneš alias Habakuk,“ popisuje jeho přítel, publicista a hudebník Mirek Vodrážka.
Hnutí zdejších hippies se nicméně vyvíjelo ve zcela odlišných podmínkách oproti USA i západní Evropě. V čem bylo jiné?
Ve vnějších znacích obě subkultury byly identické: dlouhé vlasy, nekonformní oblékání, květiny, poslech psychedelické hudby a také odpor proti násilí a obhajoba lidských práv, čili „dělali lásku, ne válku“. Zatímco na Západě ovšem byli součástí kontrakultury jdoucí proti společenskému i politickému establishmentu, u nás z počátku nebyli vůči moci a systému v kontrapozici.
Cítili se tedy součástí tehdejšího proreformního procesu?
Sice nesouhlasili se „špatným stavem společnosti“, ale na celostátním srazu hippies v červnu 1968 v tehdejším Gottwaldově v manifestu otištěném v Mladém světě napsali, že se chtějí vyvarovat všech špatných jevů, kvůli nimž hnutí hippies na Západě ztroskotává, třeba užívání drog, a že nechtějí žít na okraji společnosti, ale naopak se do ní začlenit.
Jak se to projevovalo v praxi?
Na oslavách 1. máje 1968 pochodovali pod komunistickými tribunami dlouhovlasí hippies s kopretinami a mírovými…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu