Policie prohrává s nácky
Proč jsou strážci zákona k extremistům tak něžní
Stopy po sobotním útoku maskované party by už návštěvník pražského Autonomního sociálního centra Klinika hledal marně. Střepy a světlice dávno zmizely, pár desítek jejích obyvatel a příznivců je začalo odklízet ještě v noci, díky sbírce se dokonce podařilo zasklít i okna, která byla rozbitá už před útokem. Jistá nervozita a pocit ohrožení ale trvá. „Dnes se moje fotka objevila na nacionalistickém serveru Pro-Vlast, nedávno pobodali v sousední čtvrti muslima,“ říká jeden ze zdejších aktivistů Tadeáš Polák. „Lidem vadíme hlavně proto, že se zastáváme uprchlíků. A připadá mi, že na demonstracích nám nadávají do pravdoláskařů, sluníčkářů nebo levicových smažek s čím dál větší nenávistí.“
Pět let prázdný dům bývalé polikliniky na úpatí žižkovského kopce Parukářka squateři obsadili zhruba před rokem a pak se dohodli se státem, kterému patří, že ho smějí dočasně užívat. Před uprchlickou krizí však levicové aktivisty ani nenapadlo, že z jejich kulturních, sociálních a politických aktivit vzbudí právě angažmá v uprchlické otázce největší pozornost.
Kde byli těžkooděnci?
Tadeáš Polák (24) vyrazil první únorovou sobotu do ulic krátce po poledni. Blok proti islámu Martina Konvičky a hnutí Úsvit svolaly na Hradčanské náměstí demonstraci „proti islamizaci“, akce byla součástí evropských protiuprchlických protestů organizovaných německou Pegidou. A Polák, který pracuje jako hudební produkční v kavárně a studuje sociální práci na FF UK, se vydal v čele průvodu Proti pevnosti…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu