Fico čelí protestům
Na předvolebním Slovensku se náhle začalo mluvit vážně – o chátrajících nemocnicích a školách
Ročně umírají na Slovensku tři tisíce lidí, kteří – mít to štěstí a bydlet v Česku – by díky kvalitnějšímu českému zdravotnictví žili dál. Tento drtivý analytický údaj zmínil slovenský prezident Andrej Kiska v novoročním projevu a naznačil, že životy Slováků ohrožuje mnohem více existující stav nemocnic než neexistující uprchlíci, jejichž příchodem neustále straší premiér Robert Fico.
Na počátku roku se ještě zdálo, že Kiskovo naléhání, aby se společnost před parlamentními volbami – vyhlášenými na 5. března – zabývala především špatným stavem zdravotnictví a školství spíše než uprchlickou hrozbou, je marné. Kampaň suverénně ovládal premiér Fico, popularita jeho strany Smer šplhala ke 40 procentům a zbytek politické scény bezradně přihlížel. V polovině ledna se však najednou atmosféra změnila.
Zhruba sedmi stovkám zdravotních sester, jež předtím v prosinci daly hromadně výpověď v několika velkých nemocnicích země, vypršela výpovědní lhůta, sestry odešly a jejich špitály se ocitly na pokraji kolapsu. Sestry žádaly zvýšení platů, které jsou nízké i ve slovenském kontextu a několikanásobně nižší než v sousedním Rakousku, kam zkušené zdravotnice mohou kdykoli odejít pracovat (do zahraničí jich takto během času odešlo už devět tisíc, prakticky tedy čtvrtina), premiér Fico jim však odmítl vyhovět.
V tom samém čase vstoupilo do stávky doprovázené mnoha protestními shromážděními více než deset tisíc učitelů základních a středních škol, kteří žádali také…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu