Zpravodajská Akce Borat
Výměna pětice Čechů je přesně v duchu nejlepšího českého humoru: „Nechci slevu zadarmo“ nebo „trestání učitele učitelem“
Takový scénář by zřejmě nevzali ani v Hollywoodu. Bezpečnostní složky zatknou tři mezinárodně hledané teroristy z Libanonu. Ti se chtějí dostat pryč, a tak přes prostředníka vylákají českého agenta, aby vyrazil pátrat do Libanonu. Nejede navíc sám, bere s sebou civilisty – mimo jiné regionální novináře, kteří do té doby měli zkušenost maximálně s televizními spoty Káva se starostou. Všichni jsou okamžitě uneseni (mohl někdo čekat něco jiného?), takže české vládě nezbývá nic jiného než je vyměnit za zadržené teroristy.
Dobrý film potřebuje aspoň trochu uvěřitelný příběh. Tomuhle se nechce věřit, a to ani poté, co zainteresovaní přiznávají, že takto to proběhlo. Je to přesně v duchu nejlepšího českého humoru: „Nechci slevu zadarmo“ nebo „trestání učitele učitelem“.
Svět tajných služeb je velmi náročný. Když se něco podaří, většinou se o tom veřejnost nedozví. Naopak každý přešlap je probírán ze všech možných stran. Tady se ale rozum vzpírá jakémukoli vstřícnému pocitu. Tohle je přesně ten druh případu, který si zasluhuje maximálně důkladné vyšetření, pořád je totiž možné, že to někde nějakou logiku dává.
Poté, co tajné služby využívala k osobním akcím přítelkyně a pozdější žena premiéra Petra Nečase, je to další rána důvěryhodnosti českých špionů. Více k tématu články Jaroslava Spurného na str. 12–13 a Ondřeje Kundry na str. 34–37.
Závěrem ještě k Respektu. Podle nových dat čte Respekt 162 tisíc lidí, kdybychom to srovnali se stejným měřením před rokem, tak nám přibylo téměř deset procent čtenářek a čtenářů. Moc si této důvěry vážíme a děkujeme. Bez vás to nejde.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje
Erik Tabery
šéfredaktor
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].