0:00
0:00
Společnost17. 12. 201621 minut

Nápad za všechny peníze

Deset příběhů, jak vydělat na geniální myšlence

,
foto: Milan Jaroš

Martin Jahoda to líčí jako vyloženě vánoční příběh – nebýt Vánoc, nic by nebylo. Na Štěpána 2012 šel s bývalým spolužákem v Pelhřimově na hokej, a protože těsně po Ježíšku není kam spěchat, zapovídali se večer po hokeji v autě o něco déle než obvykle. Jahoda měl tou dobou dobrou manažerskou práci ve Staropramenu, Jan Březina ještě lepší v T-Mobilu. Ve 33 letech ale na oba začalo pomalu doléhat vědomí, že život je jen jeden a že jestli se chtějí někdy pustit do něčeho dobrodružnějšího, než je matrixová kariéra v kanceláři, moc dalších šancí už nebude.

„Po pěti letech v korporaci začne každý snít o tom, že zkusí něco vlastního. Jenže pak přijdou rodiny a hypotéky a sebrat odvahu je čím dál těžší,“ vzpomíná Jahoda. „Nám se to povedlo,“ dodává hrdě.

Brainstorming v zamlženém služebním autě prý tehdy o Vánocích trval přes dvě hodiny. A šel klasickou cestou – zkusme vymyslet něco, co nám samotným chybí a co by nás bavilo. Oba měli malé děti, oba mají rádi sport. A tak dnes vydělávají na tom, že u školáků testují vlohy pro nejrůznější sportovní disciplíny a radí rodičům, jaký sportovní kroužek vybrat. Kdo někdy po prázdninách tápal, kam svoje potomky zapsat, ten pochopí, že tahle služba má svoji cenu.

↓ INZERCE

Podobný nápad, který na první pohled vypadá smysluplně, dostane jednou za čas kdekdo. Přestat snít a pustit se do realizace je ale jiná, mnohem těžší věc. Tady je deset českých příběhů, kdy se to povedlo – a s nimi i deset lekcí pro každého, kdo by se chtěl vydat stejnou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc