Ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey je dvoumetrový bývalý hráč basketbalu s tváří vyššího důstojníka ruskojazyčné mafie. Pozornost veřejnosti má rád a skutečnost, že se za všech okolností tyčí nad svým okolím, ho nenaplňuje rozpaky. Přesto ho od chvíle, kdy v poslední říjnový pátek poslal do Kongresu tři nejasné odstavce o obnovení vyšetřování Hillary Clinton, nikdo na veřejnosti nespatřil. Možná nechce stupňovat další kontroverze. Možná osobně dohlíží na pokus projít včas všech 650 000 e-mailů nalezených v počítači manžela nejdůležitější poradkyně demokratické kandidátky Anthonyho Weinera, vyšetřovaného kvůli sexuálnímu skandálu. Možná zpytuje svědomí.
V každém případě Comey vytvořil pár dní před volbami uprostřed divoké předvolební kampaně informační vakuum, které teď každý hledí zaplnit, jak se mu to hodí. Donald Trump v prázdnotě vidí „větší skandál, než jakým byla aféra Watergate“. Hillary Clinton v ní nevidí nic a je přesvědčená, že FBI v balíku e-mailů nenajde žádné nové informace. Veřejnosti nezbývá než si myslet, co uzná za vhodné. A to je právě problém, kvůli kterému je teď ředitel FBI americkým fackovacím panákem číslo jedna.
Kritizuje ho prezident Obama, jenž ho do úřadu jmenoval. Kritizují ho zákonodárci obou stran, kteří ho drtivou většinou schválili. Jeho okamžité odstoupení požadují komentátoři, kteří obvykle zaujímají zcela protichůdné postoje. Těžké váhy americké politiky mluví o porušení zákona, což…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu