Petr Bílý stojí v čele zdejšího Clubu sběratelů hracích karet a je jedním z předních znalců karetní historie u nás a také sběratelem se sbírkou kolem tří a půl tisíce karetních setů. Stojí rovněž za mezinárodním světovým kongresem hracích karet, jenž se před nedávnem uskutečnil v Praze, i za třemi výstavami s karetní tematikou, které právě probíhají.
Kdy vás karty vůbec začaly zajímat?
S kartami jsem začal stejně asi jako každé dítě, prázdninovými partiemi černého Petra, prší, kvarteta, žolíků… Někdy v šestnácti jsem si začal více všímat grafiky a karty „studovat“ hlouběji, podobně jako obrazy.
Vyrůstal jsem za socialismu a karetní hry se vozily hlavně z NDR, ale kvalitní produkce byla i u nás. Odvrácenou stranou zákazů tvorby pro české výtvarníky totiž bylo to, že se mnohdy utíkali jako ilustrátoři pod křídla dětského nakladatelství Albatros a kreslili i karty. Tak vznikala kvarteta výtvarnických špiček jako Teodor Rotrekl, Adolf Born, karty vytvořili i Zdeněk Mézl, Jiří Bouda a další.
Karetní tematika je velmi široká. Na co se soustřeďujete vy?
Karty mají v Evropě přibližně 700 let starou historii, mě zajímá ta česká, takže sbírám karty, které spatřily světlo světa v českých a moravských zemích. Nejstarší ve sbírce mám z roku 1580.
Kde jste ji objevil?
Úplně náhodně, v elektronické aukci. Z legrace jsem koupil bednu karet, kdy většina byla na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu