Začalo to letos v srpnu ve městě Greenville v Jižní Karolíně. Skupinka dětí se vrátila domů s tím, že u lesa potkala hrůzu nahánějící klauny. Snažili se je prý vylákat do temné houštiny. Za chvíli už v Greenville klauny zahlédl kdekdo, vyděšení občané dokonce v obavách naslepo stříleli do lesa.
Zvěsti o tísnivém setkání s lidmi v maskách klaunů brzy nato hlásily i další státy USA a s příchodem podzimu se invaze přelila do Evropy. Občas jde o prosté strašení na večerní ulici, někdy ale maskované postavy své oběti pronásledují, nebo dokonce zaútočí. Vyvrcholení „epidemie děsivých klaunů“, jak fenomén pokřtila Wikipedie, se očekává za týden na Halloween.
Levné strašení
Nejde o první podobnou vlnu paniky. Postavy v plandavých kalhotách, s bílým líčidlem na tváři a oranžovými vlasy takhle děsily svět už několikrát – například v osmdesátých letech, kdy se Spojenými státy přehnala epidemie podobná té dnešní. Znalci tvrdí, že fenomén přichází vždy v časech společenské nejistoty, kdy lidé trpí iracionálními úzkostmi.
Klaun sice srší vtipy a legračně zakopává, ale jeho chování je trochu. maniakální.
Jiskrou, která spustí požár, pak typicky bývá právě nějaká dětská vidina na kraji temného lesa. Část setkání s klauny je tak pravděpodobně jen dílem fantazie zjitřené šeptandou, médii a sociálními sítěmi. Narůstajícího strachu ovšem okamžitě využijí i různí vtipálci nebo rovnou psychopati a vyrazí v maskách po setmění do ulic. Jde…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu