Miliardy z Austrálie
Daniel Křetínský našel důležité spojence na cestě k velkému bohatství
Částka 122 miliard korun je pro většinu lidí daleko za hranicemi fantazie. Zvlášť pokud jde o dluh, který by měli jednou splatit.
Český finančník Daniel Křetínský ale žádné závratě z půjček nemá. Naopak. Na dluh poskládal jednu z největších českých firem. A teď, po osmi letech divokého půjčování a nakupování, se jeho světácky drzý rozmach začíná pomalu překlápět do bodu, kdy z nejzadluženějšího člověka v zemi může vyrůst jeden z nejbohatších.
Jednačtyřicetiletý majitel fotbalové Sparty a vydavatel Blesku minulý týden oznámil, že přebírá rozhodující vliv v největší firmě spojené s jeho jménem, v energetickém holdingu EPH. Košatý podnik pospojovaný z mnoha součástek od elektráren v Británii přes uhelné doly v Německu až po české teplárny nebo plynová potrubí na Slovensku je dnes sedmým největším výrobcem elektřiny v Evropě, větším než státní ČEZ. Dosud ho Křetínský dával dohromady s pomocí bankovních úvěrů a peněz od lokálních oligarchů, mimo jiné i od Petra Kellnera. Ale teď má sponzory nového typu.
Novinka minulého týdne je v tom, že do EPH vstupuje velký investor globálního charakteru, australský investiční fond Macquarie. V roce 2008 byl například jedním z uchazečů o koupi pražského letiště a nyní získá 30 procent v nejzajímavější „infrastrukturní“ části EPH, kam spadají hlavně slovenské plynovody pro transport ruského plynu na Západ a s nimi i de facto celá plynárenská síť na Slovensku.
Pokud tedy někdo o dosavadním počínání Křetínského pochyboval, teď je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu