Ale jděte
Pokus polské vlády přistřihnout křídla soudcům zatím nikoho příliš nevzrušuje
V Polsku probíhá válka. To není novinářská zkratka – slovník v konfliktu mezi tamními soudci a varšavskou vládou se přiostřuje tak, že je těžké věřit, že máme tu čest s jedním z nejdůležitějších členů Evropské unie. Šéf Ústavního soudu Andrzej Rzepliński otevřeně mluví o tom, že to s ním nemusí skončit dobře, a další vysoce postavení soudci a soudkyně se anonymně novinářům svěřují s tím, že se obávají o svoji bezpečnost. Na jméno mluvit nechtějí z obav o pověst vlastního duševního zdraví, jistě také proto, že sledují ve sporu s vládou své zájmy – a možná mají skutečně strach.
Současní vládci soudcům vzkazují, že nepřipustí, aby budovali mocenské jádro v zemi s vlastní politickou agendou. Z toho je jednobarevná konzervativní vláda Práva a spravedlnosti (PiS) Jarosława Kaczyńského podezírá. Střet začal hned po volbách loni v říjnu. Vláda narychlo protlačila novelu zákona o Ústavním soudu, který měl toto těleso, jež může vládě komplikovat život, paralyzovat. Ústavní soud uznal změnu jako neústavní a tím vznikl justiční hlavolam. Obě strany se obviňují, že porušují ústavu. Vláda nezveřejňuje výroky Ústavního soudu, a ty jsou tím pádem formálně neplatné. Rzepliński zase odmítá do svého týmu přijmout parlamentem zvolené soudce, protože jsou podle něj vybráni v rozporu s pravidly.
Vládnoucí strana soudcovský odpor znevažuje poznámkami, že nejde o spor s justicí, ale jen s úzkou elitou, která se bojí o pozice. Minulý týden se ovšem na mimořádném sněmu sešla tisícovka soudců –…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu