Z mnoha domů v Toribíu, městě vysoko v Andách, zůstaly jen zlámané trámy. Město stihly snad nejhorší násilnosti války Kolumbie proti levicové guerillové armádě FARC. Na stěně jednoho z domů, jež přežily, je tlustými písmeny vyvedené graffiti: „Nenávidím vaši válku.“ Trvala 52 let, o život v ní přišlo asi 220 tisíc Kolumbijců a sedm milionů lidí muselo uprchnout z domova.
Nejdelší vojenský konflikt v Latinské Americe však už skončil. Zástupci kolumbijské vlády a FARC 24. srpna oznámili, že po čtyřech letech jednání v Havaně došli k dohodě. Přestože násilí v posledních letech polevilo – zejména poté co FARC v roce 2015 vyhlásila jednostranné zastavení palby –, oficiální konec války umožní Kolumbii stát se normální zemí a zaměřit se na zlepšení života 48 milionů obyvatel. „Dnešek znamená konec utrpení, bolesti a válečných tragédií,“ řekl prezident Juan Manuel Santos.
Prezident teď požádá Kongres, aby na 2. října vyhlásil plebiscit, kdy voliči schválí dohodu. FARC mezitím uspořádá desátý a zřejmě poslední kongres jako ozbrojená skupina. Potom se přemění v nenásilnou politickou stranu. Santos a vrchní velitel FARC Rodrigo Londoño Echeverri dohodu podepíší pravděpodobně na konci září. Ještě před plebiscitem se 6500 vojáků a 8500 milicionářů FARC shromáždí ve 23 určených zónách a začnou odevzdávat zbraně pozorovatelům OSN.
Některé ze šesti bodů dohody nadělaly vyjednavačům značné potíže. Před několika lety se dohodli na programech pro podporu rozvoje chudých venkovských…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu