Angela Merkel míří do Česka, které jí nerozumí
Ztraceni v překladu: politici obou států mluví o klíčových tématech naprosto rozdílným jazykem
Před návštěvou německé kancléřky výjimečně odemykáme komentář z aktuálního Respektu 34/2016.
Když agentura STEM počátkem roku zveřejnila průzkum obliby zahraničních politiků v české společnosti, tak v něm Angela Merkel trčela na chvostu, až za autokratem Vladimirem Putinem a daleko za populisty typu Roberta Fica či Viktora Orbána. Tři čtvrtiny dotázaných ji hodnotily záporně. Příčinou české zloby na dříve vcelku oblíbenou političku je pochopitelně její vstřícný postoj k uprchlíkům a požadavek, abychom se na přijímání běženců podíleli i my.
Kancléřka ve čtvrtek přijíždí do Prahy v situaci, kdy je česká ekonomika s tou německou propojena jako nikdy v minulosti a v příhraničních oblastech země pomalu srůstají. Ale zároveň obyvatelé i politici obou států mluví o klíčových tématech, jakými jsou uprchlíci či budoucnost EU, naprosto rozdílným jazykem.
Promeškaná příležitost
Tento rozdíl Němce překvapil. Značná část tamní veřejnosti považovala přechod od nesvobody k demokracii ve střední Evropě za úspěšně dokončený projekt a předpokládala, že názory prezidentů Klause a Zemana jsou jen výstředními projevy v jinak dobře se vyvíjející zemi.
I proto se Němci divili, že Česko odmítá ze solidarity ke zbytku Evropy převzít relativně nízký počet žadatelů o azyl v řádu tisíců. Jiná věc je, že propast mezi Berlínem a dalšími třemi postkomunistickými státy střední Evropy je ještě hlubší, za což vděčíme umírněnosti Bohuslava Sobotky a zřejmě i tomu,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu