Z výzkumů MEDIANu vyplývá, že reorganizace policie a odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty ovlivnily názory voličů: v červnu padla ČSSD na své dno (18 procent). V čerstvém volebním sněmovním modelu Medianu se její propad zastavil (21 procent), na ANO ztrácí 4,5. „Ukázalo se, co ČSSD hrozí, když k tomuto tématu přistupuje nedůvěryhodně,“ říká sociolog z agentury Daniel Prokop.
R: Co lidem na změnách vadilo?
DP: Podle průzkumu, který jsme dělali pro ČRo, voliči ČSSD oceňovali práci policie v boji s organizovaným zločinem a při stíhání korupčních kauz v posledních pěti letech. Část jejich staršího elektorátu po vypuknutí změn v policii zvažovala, že přejde ke KSČM, a část ztratila ochotu jít k volbám. Teď se už podle našich dat zdá, že ten propad nebyl dlouhodobý.
R: Co je pro voliče v té kauze důležité?
DP: Myslím, že jen menšina to dokáže analyzovat. Vnímali emotivně vysvětlení, proč byla reorganizace tak rychlá. A u části voličů ČSSD mohlo jít o to, že ta rychlost není věrohodně vysvětlena.
R: Sněmovní komise bude po prázdninách vyšetřovat, zda za změnami není snaha zastavit některé kauzy, téma bude opět rezonovat. Může to mít vliv na podzimní krajské volby?
DP: Muselo by se dít něco viditelného, ne jen informace o komisi. Záleží na tom, jak se hnutí ANO podaří udělat…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu