Ocitli jsme se v centru manévrů, v nichž se přeskupují síly v policii a dalších institucích, které mají právo rozkrývat a stíhat zločiny. V posledních dvou měsících se nebývale mění tvář detektivních jednotek nebo celní správy. Proti změnám a přesunům kompetencí by se nemuselo nic namítat, jsou to věci, které mohou vnést do vyšetřování zločinu novou energii a potřebnou konkurenci vedoucí k nezávislosti. Jenže způsob, jakým se ty změny dějí, může podle expertních hlasů z policie a státního zastupitelství zasáhnout tuzemskou schopnost hájit spravedlnost a dostat policejní práci pod politický vliv. Všechny tyto reorganizace mohou být – nebo se mohou dříve či později stát – válkou o přístup k informacím a k ovlivňování práce detektivů, v níž jsou do sebe zaklesnuti dva současní nejvlivnější vládní politici Andrej Babiš (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD).
V bouři citů
Oba členové vlády přicházejí sami nebo prostřednictvím svých přímých podřízených s nápady, které vzbuzují velké vášně uvnitř bezpečnostních a justičních institucí, ale i mezi politiky a v médiích. Když si ale odmyslíme emoce, máme tu celkem přehlednou situaci.
Na jedné straně reorganizaci policie protežovanou ministrem vnitra Chovancem, která nečekaně, bez nějakých analýz a odborných debat rozpustila zavedený Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a začíná improvizovaně tvořit novou jednotku. Dva měsíce po ohlášení jejího vzniku není moc jasné, jak bude vypadat. Jasné ale je, že…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu