V dobách, kdy se ještě v Jemenu střílelo jen pro pobavení do vzduchu a turista se v této asi „nejarabštější“ arabské zemi mohl cítit jako v ráji, vypravil se tam i dnešní autor Pravdy a lásky. Mimo jiné se v Sanʼá sešel s jedním z mála Čechů, kteří tehdy v hlavním městě Jemenu žili. Debata sklouzla i k otázce, jestli je v jedné z nejkonzervativnějších zemí, v jejíž severní hornaté části nosí všechny ženy zahalenou tvář, prostituce. Znalec znalecky pokýval hlavou a prohlásil, že samozřejmě ano. Vzápětí dodal politicky nekorektní komentář: „To si vezmete auto a vyjedete na okraj města. Tam zastavíte u nápadně postávající zahalené ženy, otevřete dveře a půl hodiny ji rituálně přemlouváte, aby si nastoupila. Když si nastoupí, zavřete dveře a ona zvedne závoj, tak ji další půl hodinu přemlouváte, aby si zase vystoupila.“
Příhoda nemá posloužit k hodnocení vzhledu žen v pověstné Arabii Felix. Pravděpodobně budou podobně sličné jako kdekoli jinde. Spíš jde o příspěvek do debaty, nakolik je možné vymýtit činnost, o níž se často referuje jako o nejstarším řemesle. Prostituce skutečně zřejmě funguje všude na světě včetně nejkonzervativnějších společností typu jemenské. Psané či nepsané zákony k jejímu vymýcení nebývají úspěšné.
K dalšímu pokusu se nicméně minulý týden odhodlal francouzský stát. Z odstupu se celá věc neposlouchá špatně, zvlášť pokud máme sklony zastávat se slabších. Prostituce je neodmyslitelně spojená se zločinem v podobě…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu