Turisté míří do Brd
Dělostřelci odcházejí a trilobiti ve vzácné krajině se možná dočkají ochrany
Novoroční ohňostroj, kterým v pátek místní oslavili odchod armády z Vojenského újezdu Brdy a jeho přeměnu na chráněnou krajinnou oblast, nadělal možná více hluku než veškeré zdejší vojenské střelby za posledních pět let. Dělostřelci sem zajížděli trénovat zhruba jednou za dva měsíce a pro střelby využívali jen desetinu újezdu o velikosti 26 tisíc hektarů. V lednu začne nově vzniklá Správa CHKO Brdy vyznačovat 450 kilometrů turistických stezek a cyklistických tras, které v prostoru plánuje. Trasy se zatím budou vyhýbat prostoru, kam posledních 90 let dopadaly při cvičeních dělostřelecké granáty – místo by měli podle tiskového odboru ministerstva obrany vyčistit pyrotechnici do konce roku 2017.
V druhé půlce devadesátých let to vypadalo, že se Česko stane centrem pro cvičení evropských vojáků NATO. Na území republiky bylo šest vojenských prostorů s rozlohou větší, než měly pro cvičení armády třeba Německo či Francie. Na tuzemských cvičištích se tehdy pravidelně objevovali britští, nizozemští nebo třeba belgičtí vojáci.
Armády NATO však od přelomu tisíciletí operují hlavně v Asii či Africe a z hlediska výcviku pro tamní boj bylo české území nepotřebné. I čeští vojáci, nasazovaní například do misí v Afghánistánu, procházeli manévry ve Španělsku – tamní krajina připomíná tu afghánskou mnohem víc než česká. V minulém desetiletí se po dlouhé debatě v Brdech „nechytila“ ani výstavba amerického radaru, takže loni parlament odhlasoval likvidaci celého tamního újezdu.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu