Odsávání na plný úvazek
Americké matky se musí vrátit do práce 12 týdnů po porodu
Učitelka v posledním týdnu těhotenství vede kachním krokem žáky brooklynskou ulicí, ruku na bolavém kříži. Na internetovém fóru pro těhotné debatuje jedna prodavačka o tom, jak nepříjemné by to bylo, kdyby jí praskla voda před zákazníky. Pracovat budou až do prvních porodních bolestí.
Zámořská legislativa totiž poskytuje zaměstnankyním „mateřskou dovolenou“ jen 12 týdnů, a to ještě neplacených. Předpis zvaný Family and Medical Leave Act uvedl slavnostně v platnost prezident Bill Clinton v roce 1993. Předtím ženy neměly ani záruku, že je zaměstnavatel z důvodu mateřství nepropustí. A počítá se každý den z těch 12 týdnů, takže pokud chtějí matky být doma s novorozencem co nejdéle, jsou v práci do posledního okamžiku.
Mnohé se ovšem vrátí dřív, protože se tři měsíce neobejdou zcela bez příjmu. Další na neplacené volno vůbec nárok nemají, protože jsou v současném zaměstnání méně než rok. Jiné pracují ve firmách, které zaměstnávají méně než 50 lidí, nebo jsou na volné noze – a Clintonův zákon se na ně nevztahuje. Možnost využití 12 týdnů neplaceného volna má tak jen polovina pracujících. A to je pouze malá část problémů, jež v USA musí postupně řešit nastávající rodiče. Právě přístup státu k rodičovství i dalším souvisejícím otázkám včetně potratů je jednou z věcí, které dobře vykreslují rozdíl mezi Amerikou a Evropou – a současná prezidentská kampaň to znovu potvrdila.
Přední republikánští kandidáti včetně Carly Fiorinaové jakoukoli finanční podporu matkám odmítají a ve…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu