Česko, opěrný bod Číny
Premiér Sobotka mluvil v Pekingu o byznysu i o lidských právech
Čína je sice od Česka daleko, možná že s ní ale do budoucna budeme propojeni více než se svými sousedy. Alespoň to tak vypadá podle zpráv z návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Šanghaji a Pekingu minulý týden, ale i podle investiční horečky některých čínských firem či provincií u nás.
Jednak od příštího roku začne fungovat přímé letecké spojení mezi Prahou a Šanghají, což je ve střední Evropě ojedinělé. Po jednání s premiérem Sobotkou to potvrdila společnost China Eastern. „Zkoumali jsme, jestli existuje přímé letecké spojení mezi Šanghají a některou ze 16 zemí střední a východní Evropy, a ukazuje se, že bude první. To nám dává určitý náskok,“ pochvaloval si po setkání s firmou Sobotka. Už od září má Praha také historicky první přímou linku do Pekingu provozovanou čínskou Hainan Airlines.
Premiér pak navštívil další významnou čínskou firmu, telekomunikační kolos Huawei, s níž se Česko také více propojí. S Huawei Sobotka podepsal memorandum o spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokou školou báňskou. V případě ČVUT jde o vybavení laboratoře a spolupráci odborníků na různých komerčních projektech. Zástupci firmy doufají, že brzy bude spuštěno i certifikované školicí centrum na technologie Huawei. Z hlediska byznysu či výzkumu jde o jistě zajímavou příležitost, na druhou stranu – právě před velkým propojováním s Huawei, jako bezpečnostním rizikem, varovala přesně před rokem ve své výroční zprávě tuzemská kontrarozvědka BIS. „Potenciální nebezpečí pro…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu