Vždy když jde o regulaci a vyšší zdanění hazardu, provázejí jednání sněmovny vášnivé debaty. Jde o hodně nepřehledný a špatně kontrolovatelný byznys, kterým protékají desítky miliard korun. Ale co se odehrávalo minulý týden, jsme už dlouho neviděli. Noční jednání, vyhrožování snížením rozpočtu, hádky – a nakonec smír. Překvapivě rychlý na to, oč se hrálo.
Deset let tu existuje poměrně velký veřejný tlak na omezení hazardu. V prosázených penězích na hlavu patří Češi mezi největší evropské gamblery. Provozovat hazardní byznys tady léta bylo lukrativní, téměř nezdaněné podnikání. Postupně si však financové připsali na konto jisté úspěchy: odvody z hazardu do státních a obecních pokladen se zpřísňováním norem zvýšily z původního jednoho procenta zisku provozovatelů hazardu na procent dvacet. Hazard to ale nijak neomezilo, před deseti lety se v Česku prosázelo 120 miliard korun, loni 140 miliard korun.
Vláda Bohuslava Sobotky se zavázala, že bude toto odvětví „nově a přísně regulovat“. A začala připravovat zákon, který ještě víc zdaní výnosy a dá obcím právo herny a automaty úplně zakázat. Na druhou stranu má nová norma vyhovět evropským podmínkám a dovolit v Česku provozovat on-line sázení zahraničním firmám. Zákon je připraven, ale ještě neprošel sněmovnou, a i kdyby to s ním teď už šlo všechno naprosto hladce, stejně nestihne vstoupit v platnost dřív než v roce 2017.
Jenže ministr financí Andrej Babiš už započítal vyšší daňové zisky – které má přinést ještě…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu