Optimistický hazard
Hledání mimozemských civilizací oživí nový, smělý program financovaný magnátem ze Silicon Valley
V roce 1959 pracoval v radioobservatoři Green Bank v Západní Virginii mladý astronom Frank Drake. Tehdy se tam právě stavěla šestadvacetimetrová parabolická anténa. Když se Drake zamýšlel nad jejími schopnostmi, napadlo ho, že kdyby rádiové vlny místo přijímání vysílala, vznikne signál, který by mohl být zachycen podobným teleskopem na planetě obíhající kolem jiné hvězdy. Lidstvo mělo poprvé technologii použitelnou ke komunikaci s jinými slunečními soustavami. Tato myšlenka okamžitě vyvolala spekulace, jestli tam nějací mimozemšťané jsou a jestli třeba nedělají něco podobného.
Nad hamburgery v nedalekém bistru se Drake svěřil s nápadem třem svým kolegům. Dva to nijak nezaujalo, ale ten třetí, fyzik s širokým rozhledem Lloyd Berkner, byl nadšen. A jelikož právě Berkner – muž s pověstí „optimistického hazardéra“, jak píše Drake ve svých pamětech – měl pod palcem peníze, mohl Drake zahájit svůj výzkum. V roce 1960 strávil sto padesát hodin u teleskopu namířeného na dvě blízké hvězdy, Tau Ceti a Epsilon Eridani, a sledoval signály. Tím začalo hledání mimozemské inteligence neboli SETI.
Po pětapadesáti letech se k Drakeovi přidali fyzik Stephen Hawking a Martin Rees, britský královský astronom, a spustili Breakthrough Listen, nejnovější inkarnaci hledání. Takový podnik by byl tehdy nepředstavitelný. V roce 2016 bude hledání mimozemských signálů věnováno neslýchaných patnáct procent provozního času nejnovější stometrové antény v Green Bank, která má patnáctkrát větší plochu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu