Se smrtí samice Nabiré v královédvorské zoo se počet nosorožců severních bílých na planetě smrskl na pouhé čtyři. Co hůř: tuhle čtveřici (všichni žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta) tvoří tři samice a poslední samec Súdán je stařeček, od něhož už nelze čekat žádné reprodukční výkony. Budoucnost jejich druhu je opět o něco temnější, ale pořád není beznadějná.
Suni, poslední samec schopný páření, zemřel přirozenou smrtí loni v Keni. S ním zemřela také šance na přirozenou reprodukci. V zajetí jí nejsou severní bílí nosorožci schopní, proto je česká zahrada převážela do keňské rezervace. Královédvorská zoo má však stále velkou zásobu uměle odebraného spermatu. Nyní, když zemřela Nabiré, mají vědci šanci uskutečnit komplikovaný embryologický pokus. Nabiré byla kvůli cystám v děloze neplodná, ale měla stále jeden zdravý vaječník. Za jejího života nebylo kvůli cystám možné vajíčka získat. Teď už je vědci mají.
Je tak pořád možné přivést na svět mládě vymírajícího druhu. Pokusy o umělé oplodnění volně žijících samic už nevyšly, nicméně vědci se mohou pokusit laboratorně oplodněná Nabirina vajíčka vložit do dělohy jedné ze samic. Anebo je v krajním případě nechat odnosit samici nosorožce bílého jižního, takřka identického biologického druhu. „Šance na úspěch je malá, ale cítíme povinnost zkusit všechny možnosti,“ říká šéf zoo Přemysl Rabas. Jeho zahrada a zoo v americkém San Diegu jsou dnes jediné, které mají dostatek biologického materiálu k pokusu zachránit druh, jejž v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu