Pozor, úspěch
Respekt 30/2015
V článku se diskutuje o tématech tří globálních summitů, z nichž jeden, o boji s chudobou, právě proběhl v Addis Abebě, druhý, týkající se cílů, jichž by mělo lidstvo do roku 2030 dosáhnout, se uskuteční v září v New Yorku, a třetí, jenž bude hledat možnosti, jak ovlivnit globální oteplování, proběhne koncem roku v Paříži.
U všech zmíněných summitů hraje podstatnou roli i okolnost, že populace lidstva na zemi stále vzrůstá, v současnosti přibližně o 80 milionů ročně. Přesto však celá řada náboženství, kmenů i států tradičně nabádá k růstu populace. Jako extrémní příklad uvedu, že v Keni, v oblasti kmenů, zplodil otec mé přítelkyně se třemi ženami 26 dětí.
Nároky vzrůstající populace se pochopitelně promítají do zvýšených nároků na obživu a vodu, a není se tedy čemu divit, že některé živočišné druhy již vymřely nebo se jejich počty snížily o desítky procent. Kvůli globálnímu oteplování již nyní ubývá lidem půdy a pitné vody a odhaduje se, že během několika desetiletí dojde následkem tání arktických ledovců ke zvýšení hladiny oceánů a tím k zaplavení další půdy u celé řady ostrovů a pobřežních oblastí. To bude mít za následek další lokální navýšení lidské populace, která povede k boji o prostor i obživu, a to postihne zejména lidi nemajetné a chudé.
Proto se domnívám, že již dnes by se měly média, sociální a zdravotnické služby včetně politiků a globálních summitů zaměřit též na doporučení a praktická řešení antikoncepce, máme-li snížit nebezpečí vzniku válek a utrpení v budoucnosti.
Věra Čáslavská
ZBAVIT SE BOHATÝCH DÁRCŮ
RESPEKT 30/2015
V rámci své práce pro neziskový sektor – v současnosti pro Ekumenickou akademii – se dlouhodobě věnuji tématu obchodních řetězců. V tomto kontextu mě zaujal článek Jaroslava Spurného. Autora si velmi vážím, a proto mě mrzí, že z textu podle mého názoru vypadla velice důležitá informace. V případě zákona o významné tržní síle jde totiž o jeho novelu a navíc novelu již velmi dlouho diskutovanou – prakticky od chvíle, kdy byl zákon schválen a kdy ještě Andrej Babiš vůbec v politice nebyl. Už v té době byl zákon kritizován pro nejasnost a špatnou aplikovatelnost. Důvodová zpráva ÚOHS k novele zákona je z června roku 2014.
Zásadní není ani to, že se zákon týká jen prodeje potravin – jde o novelu, asi by bylo složité zavádět do zákona úplně nové oblasti. Výrobci potravin jsou navíc často zranitelnější kvůli omezené době spotřeby (vyrábíte-li oblečení, máte v případě problému dost času udat ho jinde, a nejste tím pádem tak vydíratelní), zájem státu chránit je je z hlediska potravinové bezpečnosti a péče o krajinu důležitější, a potraviny především tvoří většinu zboží, jež řetězce prodávají.
Tím, co by se dalo na současné situaci spojovat s Andrejem Babišem, je z mého pohledu fakt, že z novely „vypadli“ dodavatelé. Velké dodavatelské firmy totiž mohou mít na trhu také velmi významné postavení a mohou jej vůči svým subdodavatelům zneužívat. Důležité je, že dodavatelé v návrhu ÚOHS byli, v projednávaném textu novely ale chybějí.
Barbora Trojak
STOLETÍ JANA LUKASE
RESPEKT 31/2015
Na str. 46 jsou na fotografii tři muži v cylindrech. V popisce fotografie píšete: Neznámí muži s buřinkou na dostizích ve Vídni. Buřinku má však na hlavě jen muž, který se nachází na levém okraji fotografie, a to ještě není vidět celá.
Ing. Ivan Kaška
OPRAVA
V minulém čísle jsme v článku Ať žije sport uvedli, že starostka Slivence Jana Plamínková působí ve stranách TOP 09 a Starostové. Správně mělo být uvedeno, že je členkou strany STAN (Starostové a nezávislí).
Za tuto chybu se omlouváme.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].