Prezidentovo nevděčné břímě
Čím více pracuje François Hollande pro svět, tím méně zajímá své voliče
Francie je sama sebou, jen když je na čele,“ napsal zakladatel moderní republiky Charles de Gaulle. Pro současného francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který se ujal vůdcovské role v zahraničí, to byl velký zvrat: před svým nástupem do funkce v roce 2012 měl totiž zkušenost jen s vedením rurálního departamentu Corrèze. Nicméně vede zahraniční politiku pevnou rukou, pevnější než při vedení vlastní země.
U Saúdských Arabů jako doma
Má opravdu široký záběr. Minulý víkend strávil v Paříži organizováním podpory pro konferenci o klimatu, jež se má konat ve Francii v prosinci a o níž prezident doufá, že přijme společný závazek ohledně uhlíkových emisí. Jeho ministr zahraničí Laurent Fabius držel silnou pozici v jednání šesti zemí s Íránem, která 14. července vyústila v dohodu. Byla to ostatně francouzská myšlenka, že v dohodě je zakotven mechanismus, který automaticky obnoví sankce, pokud Írán poruší své slovo. Francie teď sklízí plody své práce a ministr Fabius poletí 29. července do Teheránu, kde se sejde s prezidentem Hasanem Rúháním. Bude to nicméně čistě politická návštěva – k zlosti francouzských podnikatelů, kteří doufali, že budou součástí delegace.
V Zálivu však Francie tak skromná není. Potichu se natlačila tam, kde se uvolnilo místo po Americe, která přišla o sympatie kvůli jednání Baracka Obamy s Íránem. Prezident Hollande si zaletěl do Saúdské Arábie čtyřikrát od svého nástupu do funkce a letos v květnu se stal po mnoha letech prvním zahraničním…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu