Tajná služba BIS hájí bezpečnostní zájmy státu. Kvůli tomu byla nakonec vytvořena. Jenže v posledních měsících zjišťujeme, že tajná služba klade své zájmy nad zákon a to je nanejvýš znepokojující informace.
BIS pět let tají před policií odposlechy Romana Janouška, Pavla Béma a zřejmě i několika dalších vlivných podnikatelů či politiků. Kdyby tajná služba odposlechy předala, kam patří, už dávno jsme mohli vědět například to, jaké miliardy protekly Janouškovými švýcarskými konty. Jaký je jejich původ a zda nejsou zdrojem korupce. BIS také odmítá předat policii informace o případu ruského špiona Roberta Rachardža, kterého pět let sledovala. Muže, jehož kontakty pomohly zdiskreditovat několik generálů české armády. Ale hlavně agenta, který měl podle informací Respektu velmi dobré kontakty mezi tuzemskými politiky a lidmi, kteří se pohybují v zákulisí mocenských institucí. Není v zájmu bezpečnosti republiky, abyste se dozvěděli, co tento muž pomocí svých kontaktů ovlivnil, vzkázala tajná služba policii, jež případ vyšetřuje.
BIS teď navíc odmítá přístup k těmto informacím jediné instituci, která má právo aktivity BIS zkoumat – poslanecké kontrolní komisi. Vlastně tak můžeme mít o operacích BIS ty nejčernější představy. Nehájí zájmy státu, ale úzké vrstvy vyvolených a mocných. Každý rok se ve výroční zprávě BIS chlubí, jak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu