0:00
0:00
Rozhovor1. 8. 201019 minut

Newyorčan je všude doma

Eliot Weinberger o sobě říká, že je především občan New Yorku a modernista. Píše eseje, které připomínají spíše poezii, a texty o poezii a básnících, které odmítá nazývat kritikou. Když se hněvá, chrlí politické komentáře, které publikuje za oceánem. Překládal díla nobelisty Octavia Paze a také Jorgeho Luise Borgese. A jednou za rok přeloží báseň svého přítele, čínského básníka a disidenta Pej Taa.

Astronaut

Naposledy jsme se viděli přesně před rokem. Tehdy jste měl radost z toho, že byl Barack Obama zvolen prezidentem. Vydrželo vám to nadšení?

↓ INZERCE

Není to už tak jednoznačné, ale ještě stále se nestydím, že jsem Američanem.

Dříve jste se styděl?

Ano. Od války ve Vietnamu, což v podstatě znamená celý můj život. Když mne v zahraničí představovali jako Američana, opravoval jsem je, že jsem Newyorčan. Obamovi se podařilo vrátit vládu k normálnímu fungování po té pasece, kterou po sobě zanechal Bush. A také se mu podařilo prosadit nové regulace a zákony, kterými se v Americe nikdo nezabýval od Lyndona Johnsona, a to je padesát let.
Johnson proměnil Ameriku třemi druhy zákonů. Ty nejdůležitější byly imigrační, které se předtím v Americe nezměnily od doby před první světovou válkou, kdy nedovolovaly do země přístup většině cizinců kromě bílých Evropanů. Johnson otevřel hranice lidem z celého světa, proměnil Ameriku v multikulturní zemi do té míry, že podle prognóz budou v roce 2050 běloši v menšině. Druhá zásadní věc byla, že zavedl jediný národní zdravotní plán, který kdy v USA existoval, to jest Medicare a Medicaid. Systém, který zajišťuje seniorům a invalidům bezplatnou lékařskou péči. A třetí zásadní změnou byly antidiskriminační zákony, které představovaly zásadní změnu pro postavení Afroameričanů.

Má tedy Obama šanci prosadit něco…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc