Album coververzí prověřuje sílu sdělení skladeb Suchého a Šlitra
Skladby Suchého a Šlitra jsme jako malí luštili za svitu táborového ohně ze zpěvníku Já písnička a na Krajině posedlé tmou jsme dřeli první kytarové akordy a učili se zpívat kánon. Je ale možné se s originálem poprat i v současných kulisách bez retro sentimentu? Na tuhle otázku se snaží odpovědět album dvaceti semaforských coververzí s názvem For Semafor.
Pramínek vlasů 2009
Když před pár lety vyslovil hudební publicista Pavel Klusák myšlenku o albu coververzí skladeb Suchého a Šlitra před zpěvačkou Zuzanou Navarovou, překvapilo ho, že to vzala vážně. Upravila si pro sebe skladbu Toulaví zpěváci, která pak vyšla na jejím Zeleném albu. Hudební odkaz Semaforu vystihla Navarová velmi trefně, když píseň uvedla slovy:
„Ivan už je v Čechách natolik dlouho, že by měl umět alespoň jednu písničku od Suchýho a Šlitra.“
Narážkou na svého tehdejšího spoluhráče, kolumbijského písničkáře Ivana Gutiérreze, upozornila na kus našeho hudebního dědictví, nad kterým se není třeba ušklíbat.
Klusák nyní oslovil české muzikanty napříč generacemi i žánry, kteří tvrdohlavě dělají autorské skladby, aby si i oni vybrali jednu semaforskou písničku k vlastní interpretaci. „Vybraní hudebníci sice tvoří bez jasné vazby na 60. léta, ale k těm písničkám…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu