Ať dopadne summit v Kodani jakkoli, svět vstupuje do časů velké nejistoty. Klimatickým změnám už se nedokáže zcela vyhnout, bude nutné se jim přizpůsobit . Jenže jde to vůbec?
Bruce Ackerman
bude příště chytřejší. Nebude na nic čekat, sbalí si pár základních věcí a bude utíkat, co mu budou nohy nebo spíše motor jeho auta stačit. Bruce Ackerman je australský údržbář a dobrovolný hasič, jehož město vloni během rozsáhlých lesních požárů v australském státě Victoria obklíčily plameny a on se musel rozhodnout, jak se zachová. Podle toho, jak jeho příběh nedávno vyprávěl americký týdeník New Yorker, pohlédl před pár měsíci smrti do očí skutečně hodně zblízka.
V Austrálii jsou velké lesní požáry časté a způsob boje s nimi má své zvláštnosti. Zatímco v jiných částech světa je běžné nařídit evakuaci a nasadit profesionální hasiče nebo armádu, u protinožců dávají požární předpisy lidem výslovně na vybranou – buď se včas evakuovat, nebo zůstat na místě a sám bojovat proti živelní pohromě. Vysoké procento Australanů díky tradici sveřepé nezávislosti volí druhou variantu – zůstávají doma a na vlastní pěst brání svůj majetek proti postupující hradbě plamenů.
Zní to trochu šíleně, ale prý to jde. Jestliže je dům a jeho okolí na oheň připravený, nevisí nad ním větve stromů a podobně, spočívá princip v tom, že neztratíte hlavu,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu