Co mohou udělat Češi na své jihoasijské misi
Před čerstvou českou vládou přistála na konci předsednictví Evropské unie další smělá výzva. Míří do dalekých krajin. V Barmě byla minulý opět zatčena disidentka Su-Ťij a tentokrát se o tom bude mluvit v Hanoji na summitu Evropa–Asie.
Kdo to je?
„Doufám, že se příště setkáme za příjemnějších okolností,“
řekla barmská disidentka
Aun Schan Su-Ťij
třiceti diplomatům a deseti novinářům, se kterými mohla minulou středu promluvit během přelíčení, v němž je obviněna z „porušení pravidel domácí izolace“ a hrozí jí až pět let vězení. Třiašedesátileté nositelce Nobelovy ceny míru, jež je už třináct let uvězněna ve své vile (a svou rodinu žijící ve Velké Británii neviděla dvacet let), mělo na konci května vypršet domácí vězení. Místo toho to vypadá na jeho prodloužení.
„Příští rok budou v Barmě volby. Vojenská junta nemohla riskovat, že by se opakovala situace z roku devadesát, kdy Su-Ťij s přehledem zvítězila,“ připomíná známé okolnosti zatčení Marie Peřinová, vedoucí Barmských projektů Člověka v tísni. Už tři týdny před koncem domácího trestu Su-Ťijin právník obdržel zamítavou odpověď od úřadů na žádost o její…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu