0:00
0:00
Česko10. 11. 200717 minut

Loučení s lidovci

Vláda si nemohla nic lepšího přát. Přišla o vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. A s ním i o aféry, kvůli kterým padali státní zástupci a členové kabinetu hrozili demisí.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Říkejte si, co chcete, moji lidovci mi rozumějí. (Jiří Čunek v tančírně paláce Charitas) - Autor: Bartoš Günter Autor: Respekt
↓ INZERCE

Měli strach, že hlasování proti Čunkovi by ve straně vykopalo hluboký příkop.Vláda si nemohla nic lepšího přát. Přišla o vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. A s ním i o aféry, kvůli kterým padali státní zástupci a členové kabinetu hrozili demisí. Doma ovšem Jiří Čunek zůstal prorokem: jeho spolustraníci navzdory mínění veřejnosti nenašli jediný důvod, proč by měl odejít i z čela KDU-ČSL. Z vývoje v minulém týdnu plyne, že když kýchnou lidovci, vláda nemusí dostat horečku. Na druhou stranu chronické nemoci nejstarší české strany ohrožují nejen ji samotnou, ale i budoucnost určitého typu politiky, který by tu všem mohl chybět.

Rarášek jede domů

Jistá poker face ke štábní kultuře křesťanských demokratů patří, na druhém muži strany Romanu Línkovi však bylo po velkém shromáždění zvaném celostátní konference znát, jak velký balvan mu spadl ze srdce. Bylo to jen pár minut poté, co stranický šéf Jiří Čunek v pražském štábu lidovců Paláci Charitas podle mínění většiny přítomných bratrů a sester „věrohodně vysvětlil svoje aféry“. Díky tomu si uhlazený místopředseda Línek (který se na internetových stránkách přiznává k přezdívce Rarášek) ušetřil spoustu nepříjemností. Nemusel Čunka vyzývat k odchodu, což by prý udělal, kdyby ho Čunek nepřesvědčil, nemusel převzít zodpovědnost za rozhádanou stranu, což by ho…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc