Krátce: přehled o dění v uplynulém týdnu
Středeční stávka pěti tisíc praktických lékařů a pediatrů přinesla ovoce – zdravotní pojištovny, proti jejichž platební politice byl protest zaměřen, doktorům o krok ustoupily.
Pojišťovny ustoupily praktickým lékařům
Středeční stávka pěti tisíc praktických lékařů a pediatrů přinesla ovoce – zdravotní pojištovny, proti jejichž platební politice byl protest zaměřen, doktorům o krok ustoupily. Lékaři požadovali, aby jim pojišťovny každý měsíc za každého pacienta místo současných 36 korun vyplácely padesátikorunu. S pojišťovnami se ale překvapivě rychle dohodli na kompromisu – největší VZP jim bude platit 42 korun, ostatní pojišťovny čtyřicet.
Další obrat v kauze Čunek
Na první pohled to jako obrat nevypadá, ale je to zásadní zpráva. Inspekce ministra vnitra minulý týden konstatovala, že vyšetřovatel Milan Šošovička při práci na případu vicepremiéra Jiřího Čunka neporušil zákon (jak po celou historii ostře sledovaného případu tvrdí Čunkovi obhájci). Inspekce prověřovala podezření z celkem sedmi trestných činů – šest se týkalo přímo Šošovičky a ani u jednoho se podezření nepotvrdilo. Sedmý je únik informací z vyšetřovacího spisu a tam inspekce ještě stále šetří, kdo za něj může. Jihlavský státní zástupce Arif Salichov právě špatnou práci policie, a dokonce úmyslnou manipulaci s důkazy uvedl jako hlavní důvod, proč začátkem srpna zastavil Čunkovo stíhání. Do případu může zasáhnout už jen nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, které zbývá ještě něco přes měsíc, aby rozhodla, zda Čunkovo stíhání definitivně skončí, či nikoliv.
Vláda schválila rozpočet a čeká, kolik si „uříznou“ poslanci
Slovní spojení „vyrovnaný rozpočet“ nezazní v Česku ani příští rok. Topolánkův kabinet ve středu schválil podobu státních financí na příští rok s deficitem necelých jedenasedmdesát miliard korun a vysloužil si za to nespokojené mručení ekonomů. Vládě se nicméně alespoň podaří, pokud se do slibované částky vejde, splnit jedno z kritérií pro přijetí eura – schodek se sice velmi těsně, ale přece jen dostane pod tři procenta hrubého domácího produktu.
Ministři žádali pro svoje resorty desítky miliard navíc, ne všem se to povedlo. Jako jednoznačný vítěz vyšel ministr dopravy Aleš Řebíček, přidáno dostali i ministři vnitra Ivan Langer a spravedlnosti Jiří Pospíšil. Na poslední chvíli se ještě našly peníze, s nimiž se v původním návrhu rozpočtu nepočítalo – necelé dvě miliardy pro školství, 1,2 miliardy pro kulturu a miliarda pro zemědělství. Přes tuto injekci ale kupříkladu školství v porovnání s letošním rokem o čtyři miliardy zchudne. Se schválením rozpočtu by problémy být neměly, spíš je otázka, nakolik se vládě povede ohlášený optimistický plán proměnit „medvěda“, kterého si každý rok poslanci „rozporcují“, na „medvídka“. Přezdívá se tak miliardám z rozpočtu, které zákonodárci tradičně rozdělují do svých volebních obvodů na opravy fotbalových stadionů a jiné projekty.
Baby boom pokračuje
Ta dobrá zpráva je od Českého statistického úřadu – za prvních šest měsíců se v České republice narodilo 56 tisíc dětí. Novorozenci trhli rekord starý třináct let. Od té doby šla čísla dolů, trend se obrátil na přelomu století. Čísla rovněž podávají zprávu o měnících se společenských konvencích – opět přibylo dětí narozených nesezdaným párům. Počet obyvatel neroste jen díky dětem. Stěhují se sem také cizinci, od ledna do června 2007 se jich tu usadilo bezmála pětačtyřicet tisíc.
Ďáblova bible je na skok zpátky v Praze
Ze Švédska do České republiky se po téměř 360 letech vrací vzácná Ďáblova bible. Od minulého čtvrtka si lze tento masivní exponát s vyobrazením pekelníka, po němž bible dostala přezdívku, prohlédnout v pražském Klementinu.
Latinsky psaný Codex gigas, který na svět zřejmě přivedli na přelomu 12. a 13. století mniši v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi a který z rudolfinských sbírek odvezli švédští vojáci, je jedinou biblí, jejíž tvůrci si troufli vyobrazit ďábla. Váží pětasedmdesát kilogramů, vysoká je téměř metr a široká půl metru. O její přepravu se starali vojáci a policie a je to zřejmě naposled, co ho švédská Královská knihovna někam půjčila. Vyjednávání o zapůjčení bible se táhla několik let, mimo jiné také proto, že Švédové se obávali, že by se k nim rukopis už nevrátil. Mimo Švédsko byl rukopis vystaven pouze v New Yorku a Berlíně.
Severní Kavkaz znovu na pokraji války
Mezinárodní pozorovatelé minulý týden začali naléhavě zdůrazňovat, že v severokavkazské republice Ingušetii, v níž žije přibližně 450 tisíc Ingušů, neobvykle rychle houstne napětí, které by mohlo znamenat i brzké vypuknutí války, podobně krvavé, jako byla ta čečenská. Nasvědčuje tomu celá série vražd s národnostním podtextem. Zatím neznámé osoby v ingušské metropoli Nazraň rozstřílely z automatických zbraní primářku stanice krevní transfuze Natalii Muradovovou. Ve městě Karabulak, kde krátce předtím probíhala rozsáhlá protiteroristická operace za účasti jednotek tajné policie a vnitra, byl těžce zraněn policista ze speciálního operačního útvaru.
Napětí trvá od července, kdy došlo k brutální hromadné vraždě členů rodiny ruské učitelky místní základní školy ve vesnici Ordžonikidzevskaja. Během jejich pohřbu došlo k pumovému atentátu, při němž bylo zraněno devět lidí. V srpnu se totéž stalo v Karabulaku, kde pachatelé zavraždili manžela učitelky ruštiny a její dva syny. Tentýž den v metropoli výbuch zničil auto, v němž zahynuli čtyři policisté.
Podle rozkazu Moskvy armáda již v červenci, po napadení budov prezidentského úřadu a správy tajné policie FSB a po dvou neúspěšných atentátech na prezidenta Ingušetie Murata Zjazikova, nasadila v této republice 2,5 tisíce vojáků. Lidé, kteří na vlastní kůži zažili čečenskou válku, upozorňují, že situace se velmi podobá atmosféře v jejich zemi na počátku obrovského krveprolití.
Francouzi proti Íránu
Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner výrazně přitvrdil postoj Paříže k Íránu, pokoušejícímu se navzdory odporu světového společenství o zisk jaderných zbraní. Ministr zahraničí nejdříve otevřeně varoval před ozbrojeným zásahem Západu, když prohlásil, že „je třeba se připravit na nejhorší – a to nejhorší znamená válku“. O něco později pak prezident Nicolas Sarkozy vyzval členské země Evropské unie k zavedení společných ekonomických sankcí proti Teheránu. Podle informací evropského tisku již Francie zahájila rozhovory s Německem a Velkou Británií. Evropa je nejdůležitějším obchodním partnerem Íránu.
Brusel proti Gazpromu
Brusel zveřejnil návrh reformy energetického sektoru Evropské unie. Kromě očekávaného návrhu na oddělení výroby a distribuce u velkých energetických podniků plán obsahuje preventivní opatření proti vstupu ruského monopolu Gazprom do evropských distribučních sítí. Evropská komise navrhuje, aby společnosti, které nepocházejí z Evropy, neměly žádnou možnost získat většinový podíl v evropských sítích, pokud neumožní stejný reciproční přístup Evropanů do svých vlastních. „Nesmíme být naivní,“ odbyl obvinění z protekcionismu předseda Evropské komise José Manuel Barroso,„musíme chránit vnitřní trh před monopolním chováním odjinud.“ Moskva reagovala nevraživě.
RESPEKT
Po několikaletém tlaku na politiky dosáhli starostové českých a moravských vesnic protestující proti daňové diskriminaci venkova prvního velkého úspěchu. Tento týden vláda schválí novelu, která od ledna venkovským rozpočtům přilepší. Hned v příštím roce navíc slíbilo ministerstvo financí přichystat – právě s pomocí starostů – zcela nový zákon o rozpočtovém určení daní.
DESPEKT
Nám, českým zákonodárcům, stačí, když budeme brát to, co naši evropští kolegové, když nás tak oblbují Evropskou unií. Takhle vysvětlil svou představu o platech deníku Právo předseda ústavně-právního výboru Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle pana senátora by čeští zákonodárci měli za svou práci dostávat víc než čtyřnásobek svých dnešních platů – 275 tisíc korun měsíčně.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].