Potlesk pro Evropu, prosím
V Berlíně je víc novinářů a policajtů než normálních lidí. Polovina centra je zavřená. Viděla jste ten mumraj u Braniborské brány?“ rozčiluje se důchodce na bleším trhu u Ostrova muzeí.
V Berlíně je víc novinářů a policajtů než normálních lidí. Polovina centra je zavřená. Viděla jste ten mumraj u Braniborské brány?“ rozčiluje se důchodce na bleším trhu u Ostrova muzeí. „Nepovídejte, co se děje?“ diví se postarší prodavačka u stánku se starými pohlednicemi. „Ale, slaví se padesát let Evropské unie, přijedou prezidenti a premiéři, u brány bude nějaký festival či co.“ „No to jsem vůbec netušila. Ale je hezky, viďte…“
Berlín bude centrem oslav padesátin Římských smluv, píší světové agentury. Na Alexandrově náměstí, nedaleko Braniborské brány, však v sobotu odpoledne panuje klid. Po tom, že právě začíná veselice za účasti evropských prezidentů a premiérů, není ani potuchy. Nikde jediný plakát, žádná „evropská“ výzdoba.
Média ovládá jiná celebrita – malý lední medvěd Knut na své první procházce. Po J. F. Kennedym je globálně neznámějším Berlíňanem a jeho první jarní kroky sleduje kromě tisíců zdejších občanů i pět set novinářů z celého světa. Nejprodávanější deník Bild věnuje Knutovi dvoustranu, zatímco berlínskému summitu EU nevelký článek na straně dvě.
Na první známku toho, že se v Berlíně něco děje, lze narazit u ruin Paláce republiky. Desítky policejních aut, připravené zátarasy. Ale až po dalším půlkilometru, v závěru třídy Unter den Linden, stojí uprostřed písčité cesty mezi řadami lip štíhlé panely. Je jich…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu