0:00
0:00
Kultura26. 12. 20066 minut

Ten vrchní je nějakej divnej

Menzelovu adaptaci nelze posuzovat měřítkem věrnosti předloze. Režisér prostě použil Hrabalův román jako rámec pro vlastní interpretaci češství v přelomových momentech dvacátého století.

Astronaut
Fotografie: Hezký český film? Spíš zlověstný pohled na české moderní dějiny. Ať už jde o první republiku (zcela nahoře), válku (uprostřed) nebo šedesátá léta (dole). - Autor: Bioscop Autor: Respekt

Poslední scéna nového Menzelova filmu Obsluhoval jsem anglického krále vyvolává jisté rozpaky. Až později člověku dojde, že je v ní obsažen možný klíč k interpretaci celého snímku. Oldřich Kaiser coby cestář Jan Dítě otočí čerstvě natočené pivo ve své chalupě získané po odsunutých Němcích a do kamery řekne: „Tady se mi líbí. Sem budu často chodit.“ Fanouškům knižní předlohy se v ten moment musí zákonitě naježit všechny chlupy na těle. To že je Hrabalův poustevnický hrdina, který se v hloubi sudetského pohraničí vypisuje s terapeutickou naléhavostí ze svých životních skutků? Proč na sebe v poslední scéně vzal zosobněnou podobu Bohumila Hrabala, tedy aspoň podobu kýčovitého mýtu o Boganovi coby hospodském pábiteli od štamgastského stolu U Tygra?

Jenže Menzelovu adaptaci nelze posuzovat měřítkem věrnosti předloze. Režisér prostě použil Hrabalův román jako rámec pro vlastní interpretaci češství v přelomových momentech dvacátého století. Pivní půllitr a sebeironický humor patří k těm symbolům národní povahy, které se v Menzelových filmech objevují odedávna. Tenhle film není vždy úplně věrný duchu geniální knihy, přesto je – aspoň na české poměry – nadprůměrný.

↓ INZERCE

Moralistův první hajzl

Na výsledku má hlavní podíl elegantní scénář, který sice pominul řadu významných motivů předlohy, ale na druhou stranu dal nespoutaně košatému románovému vyprávění pevnou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc