Michael Špirit: Počátky potíží, Revolver Revue, 240 stran
Soubor kritických reflexí jednačtyřicetiletého bohemisty, pečlivého editora (Jirous, Lopatka, Škvorecký, Havel) a nesmlouvavého kritika. „Výsledkem takovéto kulturní politiky, kterou provozují nerozlišitelně všechny celorepublikové listy a jejich internetové portály, je stav, kdy čtenáře kulturních rubrik dennodenně oblažují palcové titulky přihlouplými výroky hvězdiček show-businessu a kdy nakladatel v národě s cca sedmi miliony čtenářů neprodá ani tři sta výtisků prvního vydání knihy básníka, na kterého se ještě před dvaceti lety stály vícehodinové fronty,“ spílá pracovníkům kulturních rubrik Špirit v doslovu.
Jaromír Štětina: Bastardi, NLN, 256 stran
„Příběh znásilnění a nechtěného dítěte začal pro mě, Kuzmu Kuzmiče, obyčejného ruského policajta, jedno časné srpnové ráno,“ píše novinář Jaromír Štětina v úvodu svého románu o terorismu a duši Ruska z pozice jeho vypravěče a na záložce knihy z pozice autora dodává: „Literární hodnotu této skutečně a opravdově rusofilské knížky odhadnout nedokážu, ale za pravdivost ručím. Žil jsem v Rusku dlouho a v čečenské válce jsem byl několik let.“
Karel Hynek Mácha: Máj/Mai, Akropolis, 144 stran
Minulý týden uplynulo 170 let od smrti autora průkopnické básně moderní české poezie. Máchův Máj k této příležitosti vychází v zrcadlovém dvojjazyčném česko-německém vydání, závěrečné verše čtvrtého zpěvu přeložil Walther Schamschula takto libozvučně: „Zur späten Stunde – des ersten Mai -/ Zur Maiennnacht – der Liebe Zeit;/ Der Taube Ruf singt Liebeslied:/ Singt ‚Hynek! – Wilhelm!! Jarmila!!!‘“
Palác Akropolis. Rozhovory, Labyrint, 182 stran
15 let porevoluční historie pražského hudebního klubu v rozhovorech s jeho sedmi zakladatelskými osobnostmi: hudebníkem Tomášem Klímou, režisérem Tomášem Vorlem, výtvarníkem Františkem Skálou, grafikem Luďkem Kubíkem, producenty Lubomírem Schmidtmajerem a Jaroslavem Raušerem a podnikatelem Pavlem Hurdou.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].