0:00
0:00
Domov13. 8. 20066 minut

Kdy do Evropy bez hranic

Měla to pro nás být jen formalita – vstup do Schengenské dohody jako do skutečné Evropy bez hranic. Přesto hranice – jak zněla původní dohoda s EU – v říjnu příštího roku asi nepadnou. Kdo za to může a jak dlouho budeme ještě čekat?

Astronaut
Fotografie: Tohle není moře, ale Německo. (Afghánští uprchlíci vracení do Česka) - Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz Autor: Respekt

Měla to pro nás být jen formalita – vstup do Schengenské dohody jako do skutečné Evropy bez hranic. Česko leží uvnitř Unie, nemusí zabezpečovat hranice kvůli nelegálním utečencům nebo pašerákům. Navíc není přímořský stát, tak jej nečeká finančně náročná instalace námořních elektronických detektorů a radarů. Stačí zajistit důkladnou kontrolu na letištích a připojit se k evropské databázi, která shromažďuje informace o teroristech, zločincích nebo unesených osobách. Přesto hranice – jak zněla původní dohoda s EU – v říjnu příštího roku asi nepadnou. Kdo za to může a jak dlouho budeme ještě čekat?

↓ INZERCE

Afričtí uprchlíci

Schengenský prostor je vlastně jakási Unie v Unii: neexistují v ní hraniční kontroly, takže přejezd hranice například z Rakouska do Itálie vypadá jako cesta z jižních Čech do západních. Přístup středoevropských států je plánován na říjen 2007. Zatím to sice nikdo oficiálně nepotvrdil, začíná se ale mluvit až o dvouletém odkladu.

Pro EU jsou velkým zádrhelem nelegální běženci. Především Španělsko a Itálie zažívají obrovské problémy. Jen do Španělska se přeplavilo přes Středozemní moře předloni asi osm tisíc ilegálních běženců, loni dvanáct tisíc a jen za polovinu tohoto roku dalších třináct tisíc. V Itálii je to obdobné. Proto média s odvoláním na neoficiální bruselské zdroje přinesla zprávu, že státy Schengenské dohody si nechtějí ještě komplikovat…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc