Odsouzeni k minulosti
V českém prostředí existuje dodnes silná tendence vzhlížet k bývalé Jugoslávii jako k prostoru, v němž léta fungovala víceméně snesitelná varianta komunismu. Příležitostí, které by tento obraz korigovaly, není mnoho. Jednu z nich právě teď nabízí čerstvě vydaná kniha významné chorvatské autorky Slavenky Drakulićové Jak jsme přežili komunismus.
V českém prostředí existuje dodnes silná tendence vzhlížet k bývalé Jugoslávii jako k prostoru, v němž léta fungovala víceméně snesitelná varianta komunismu. Příležitostí, které by tento obraz korigovaly, není mnoho. Jednu z nich právě teď nabízí čerstvě vydaná kniha významné chorvatské autorky Slavenky Drakulićové Jak jsme přežili komunismus. Dílo reflektuje jugoslávskou i postjugoslávskou realitu, pokouší se porozumět oběma obdobím a pojmenovává ideologičnost, jež formovala životy lidí, aniž by je zbavovala osobní odpovědnosti. Kniha je ojedinělá i v jiném směru: autorka patří k nejsilnějším spisovatelkám v tradičně patriarchální chorvatské literatuře a její sebereflexe je v prostředí trvající nechuti k nepředpojaté konfrontaci s nedávnou minulostí nesmírně důležitá.
Pokřivené myšlení
Slavenka Drakulićová (1949), novinářka a spoluzakladatelka první feministické organizace v Jugoslávii, vstoupila do literatury souborem feministických esejů Smrtelné hříchy feminismu (1984). Poté vydala několik románů a esejistických knih kriticky hodnotících jugoslávskou a chorvatskou současnost. Patří k chorvatským autorkám (vedle například Dubravky Ugrešićové), které počátkem 90. let z politických důvodů odešly do exilu poté, co byly obviněny z nedostatečného patriotismu vůči novému chorvatskému státu. V časopise Globus byly například označeny za „čarodějnice“ znásilňující…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu