0:00
0:00
Kultura25. 6. 20063 minuty

Co se děje ve světě

Poslední román světově nejproslulejšího dánského autora současnosti Petera Hoega vyvolal ve Skandinávii značný rozruch ještě před oficiální premiérou. A to nikoli díky tomu, že v tamních podmínkách se podobná literární událost běžně dostává na titulní strany novin.

Astronaut
Fotografie: Nejtajuplnější dánský spisovatel. - Autor: EGP Autor: Respekt

Poslední román světově nejproslulejšího dánského autora současnosti Petera Hoega vyvolal ve Skandinávii značný rozruch ještě před oficiální premiérou. A to nikoli díky tomu, že v tamních podmínkách se podobná literární událost běžně dostává na titulní strany novin. Jistý knihkupec poskytl potajmu Hoegovo zbrusu nové dílo Tichá dívka jedněm novinám a recenze tu vyšla neférově předčasně.

Hoega znají dobře i čeští čtenáři, a to hlavně díky pozoruhodnému románu Cit slečny Smilly pro sníh (1992), který se stal svého času i nejprodávanějším zahraničním titulem roku ve Spojených státech. Napínavá sci-fi detektivka o slečně Smille na stopě vrahů malého chlapce je důmyslnou literární hříčkou, kde nejde ani tolik o vyřešení kriminálního rébusu jako o kritiku západní civilizace. Postava Inuitodánky (tedy společenského outsidera) Smilly je přitom typická i pro ostatní čtyři knihy, které Hoeg v devadesátých letech vydal a z nichž si česky můžeme přečíst dvě, román Představy o dvacátém století a novelistickou sbírku Příběhy jedné noci. Hoegovi protagonisté stojí stranou společnosti nebo rovnou na jejím dně, a vystavují tak na odiv její normalizovanou zvrácenost.

Po světovém úspěchu Smilly dánští kritici Hoega vynášeli do nebes: mimo jiné i za to, že do tamější literatury vrátil velký příběh a starého dobrého vševědoucího vypravěče. Jeho předposlední knihu Žena a opičák ale kritika nemilosrdně popravila.…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc