Čekání na bioHavla
Každý, koho vzrušují pravidelné zprávy o zdražování benzinu, by si měl nalistovat loňské titulky novin. Je to necelý rok, co český tisk zděšeně oznamoval, že cena ropy atakuje hranici třiceti dolarů za jeden barel.
Každý, koho vzrušují pravidelné zprávy o zdražování benzinu, by si měl nalistovat loňské titulky novin. Je to necelý rok, co český tisk zděšeně oznamoval, že cena ropy atakuje hranici třiceti dolarů za jeden barel. Teď jsme o rok dál a tytéž noviny se radují, že se cena barelu „propadla“ na sedmdesát dolarů. Taková je zkrátka realita. Velice rychle si zvykáme na to, co nám včera připadalo jako sci-fi. Alespoň pokud jde o ceny surovin, které potřebujeme k provozu aut, výrobě elektřiny a topení. Cena ropy se blíží hranici sta dolarů a po zkušenostech z uplynulého roku je zřejmé, že může jít i výš. Jak se z toho poučit jinak než závěrem, že je na čase odhlásit noviny?
Levně už bylo
Na růstu cen ropy a plynu není nejzajímavější její momentální výše a možný vývoj. Ten se dá zkrátka očekávat. Nejzajímavější je to, k čemu nás tento vývoj vyprovokuje. Jak změní naše návyky a hlavně rozhodování našich politiků. Zatímco think tank Václava Klause Centrum pro ekonomiku a politiku neúnavě nabízí k prodeji knihu ekonoma Mojmíra Hampla Vyčerpání zdrojů – skvěle prodejný mýtus, mezi soudnými politiky zleva doprava není žádná ostuda přemýšlet o tom, jak vzhledem k rostoucím cenám udělat to, po čem už volají vykladači „mýtů“ z Greenpeace a jiných ekologistických organizací – poohlédnout se po nějakých alternativách. Problémy s Ruskem, na Blízkém východě,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu