Město, kde prší granty
Žádné západní město nenabízí umělcům takové podmínky k životu jako Berlín. Levné pronájmy bytů, zkušeben a ateliérů, které zaručuje obrovská rozloha města a bezpočet volných budov, přitahují společně s bohatými státními dotacemi kumštýře z celého světa.
Kde je nejživější umělecká scéna v Evropě? Jednoznačně v Berlíně. Žádné západní město nenabízí umělcům takové podmínky k životu jako německá metropole. Levné pronájmy bytů, zkušeben a ateliérů, které zaručuje obrovská rozloha města a bezpočet volných budov, přitahují společně s bohatými státními dotacemi kumštýře z celého světa. Jsou tu nabité koncertní sály, v kinech se střídá jeden festival za druhým a galerie překypují skvělými výstavami. Koncem března přichystaly berlínské instituce zmlsaným milovníkům umění další lahůdku: čtvrtý ročník bienále současného umění. Připravovala je světová kurátorská špička v čele se známým italským provokatérem Mauriziem Cattelanem.
„Musel jsem se smát, když jsem v letadle přes oceán zjistil, že znám skoro každého druhého cestujícího,“ říká Javier Peres, galerista, který na bienále přiletěl z Los Angeles. Společně s dalšími galeristy, sběrateli, výtvarníky, politiky a diváky teď Peres netrpělivě přešlapuje a těší se, až bude bienále slavnostně otevřeno.
Ministrovi v patách
Privilegium prvního návštěvníka ale připadne státnímu ministrovi a komisaři pro kulturu, kterého výstavou osobně provádí jeden z kurátorů bienále Massimiliano Gioni. „Vybírali jsme umělce, pro které je tvorba životní obsesí,“ vysvětluje ministrovi úvodem. Obchůzka celého bienále by však zabrala asi tak dva dny, na což politik nemá čas. Gioni se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu