0:00
0:00
Kultura26. 3. 20064 minuty

Událost v umění

Výstav věnujících se společensky ožehavým tématům je v Čechách pořád jako šafránu a těch, které řeší postavení mužů a žen, ještě méně.

Astronaut

Výstav věnujících se společensky ožehavým tématům je v Čechách pořád jako šafránu a těch, které řeší postavení mužů a žen, ještě méně. Zajímavou výjimku představuje výstavní projekt probíhající v těchto dnech v Praze v rámci kampaně Amnesty International Stop násilí na ženách.

Domácí násilí je fenomén, který postihuje ženy (a v menší míře i muže) nezávisle na jejich sociálním zařazení, vzdělání a ekonomické situaci. Tento aspekt vyzdvihl slovenský umělec Radovan Čerevka v sérii lentikulárních tisků s portréty Petry Buzkové, Condoleezzy Riceové a Angely Merkelové, jejichž oficiální fotografie se divákovi promění před očima v tvář plnou ran a podlitin. Ministryně školství pózující při zahájení výstavy vedle svého zbitého obrazu kampaň sice podpořila, ale z reakcí na nástěnce umístěné ve vestibulu pražského metra na Florenci vedle vystavených děl bylo možné vyčíst kromě projevů sympatií i typicky český cynismus: „Ženy maj násilí rády, neberte jim ho!“

Umělkyně a umělci zastoupení na výstavě nesklouzávají k prvoplánové ilustraci fenoménu násilí na ženách. Slovenský umělec Mário Chromý vystavil sérii kreseb pachatelů znásilnění, odkazujících na estetiku policejních portrétů hledaných osob, aby ilustroval, že pachateli násilí na ženách mohou být nejrůznější lidé. Výtvarná skupina Guma Guar ve svém díle analyzuje machistickou rétoriku reklam na pivo, srbská umělkyně Gordana Zlatanović představila dokument z bratislavského nevěstince a Tereza Velíková…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc