Dalajlama by se divil
V Kalmycku, jediném buddhistickém regionu Evropy, si prezident neláme hlavu tím, že přesluhuje ústavní termín. Důležitější jsou vztahy s Kremlem.
V Kalmycku, jediném buddhistickém regionu Evropy, si prezident neláme hlavu tím, že přesluhuje ústavní termín. Důležitější jsou vztahy s Kremlem.
Čím je známé Kalmycko? Vlastně jen svou religiózní a lingvistickou výjimečností. Tato republika rozkládající se ve stepích pod Kavkazem představuje jedinou buddhistickou a mongolojazyčnou enklávu v Evropě. Podle kalmyckého studenta práv Volodi Davajeva je v zemi dalajlama nesporně populárnější než prezident republiky Kirsan Iljumžinov, nebo dokonce sám prezident Ruské federace Vladimir Putin. Jenže kalmycká realita má k buddhistickému ideálu daleko. Mnohem blíže má k postsovětskému „ideálu“ autokracie naroubované na místní tradice.
Ruska se vzdát nechceme…
Prezident země, buddhistický podnikatel a šachový fanatik Kirsan Iljumžinov, se zpočátku těšil obrovské popularitě národa. Byl zvolen v roce 1993 v pravděpodobně jediných skutečně demokratických volbách, které se v Kalmycku kdy konaly. Výrazným protikandidátem s obrovským renomé afghánského veterána byl tehdy pouze generálporučík Valerij Očirov. Na toho jsou Kalmyci dodnes velmi hrdí, zejména pro dospívající je vzorem hrdiny. Očirov ale neměl k dispozici dost peněz na volební kampaň. Ani značná popularita z války v Afghánistánu, kterou získal riskantními přelety s vrtulníkem, při nichž zachraňoval vojáky uvízlé v léčce, nestačila na Iljumžinovovy…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu