Dánové dostali letos prvního října dar v hodnotě dvanácti miliard českých korun. Obdaroval je jejich krajan, jednadevadesátiletý rejdař Morsk Mc-Kinney Moller (na snímku), a to novou budovou Opery v kodaňském přístavu. Velkorysost starého pána se zdá být mimořádná, přesto jeho dar získal v části dánské společnosti přívlastek danajský.
Mollerova firma nemá co do zisku v zemi konkurenci, její majitel je suverénně nejbohatším Dánem a světle modré kontejnery Morsk budou asi důvěrně známé i našinci. Nedávno stoletá firma, pojmenovaná A. P. Moller po rejdařově otci, ovšem není jen čelním světovým kontejnerovým přepravcem. Po celé planetě také staví železnice a za ropné krize v 70. letech začal Moller senior v Severním moři těžit ropu a zemní plyn, čímž Dánsku zajistil soběstačnost.
Syn slavného zakladatele Morsk McKinney Moller se na sklonku milénia rozhodl, že se zařadí do úctyhodné řady dánských mecenášů umění, kterou už koncem 19. století započal syn zakladatele pivovaru Carlsberg Carl Jacobsen. Moller ale nechtěl stavět ledajakou operu, nýbrž stánek, který by se vyrovnal nejslavnější „dánské“ opeře zeměkoule – veledílu Jorna Utzona v Sydney. Najal si proto světově proslulého architekta Henninga Larsena, nejen ten měl však brzy poznat, že otěže rozhodování Moller junior nepustí z ruky a stavbě opery bude šéfovat stejně autokraticky jako své firmě. Výhrady odborné i laické…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu