2004/24
Editorial
Scéna
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Hudební delikatesy ze čtyř světadílů
Jaroslav Pašmik, Jiří Moravčík
Indicko-africká skupina Sidi Goma zahrála v Evropě poprvé před rokem a okamžitě se zařadila mezi nejžádanější koncertní zjevení. „Nevídané a neslýchané,“ vzdychali unisono fanoušci world music i hudební recenzenti, když sledovali jejich extatickou show, která jedinečným způsobem propojuje hudební a spirituální tradici dvou kontinentů. Vystoupení Sidi Goma bude jedním z vrcholů 7. ročníku festivalu etnické hudby a world music Respect, který probíhá tento víkend na pražské Štvanici. Dalšími neméně silnými lákadly jsou vietnamští virtuozové Khac Chi Ensemble, temný irský punk-folkový zpěvák Shane MacGowan se skupinou The Popes nebo Joaquín Díaz, zpěvák a harmonikář původem z Dominikánské republiky.
Zombie filmy útočí
Petr Cífka
Dvojí život agenta Krowiaka
Viktor Šlajchrt
Rozměrný čtvercový svazek se zakrvácenou obálkou proděravělou pěti výstřely upoutá pozornost na první pohled. Doslova vybočuje z řady. Drsně efektní knižní tvar přitom plně odpovídá mimořádnosti díla. Příběhy tajného agenta Rogera Krowiaka sice nepokrytě navazují na celou řadu tradic, zrodily se však v neopakovatelné historické situaci díky šťastné shodě okolností, jež způsobila, že se nad zdánlivě efemérním projektem sešla skupina jedinečných osobností s dosud čerstvou energií a přetlakem nápadů.
Dopisy
Civilizace
Dobrá zpráva pro Afriku
Jan Šigvič
Kaleidoskop
Petr Koubský
Krumlov jako disneyland
Václav Cílek
Tu změnu nelze přehlédnout. Ne každý si ji připouští a ne každému je milá, ale stala se realitou, s níž je třeba se vyrovnat: poprvé v sedmisetleté existenci středoevropského historického města dochází před našima očima k bezprecedentní změně jeho funkce. Klasické město poskytovalo svým obyvatelům několik základních funkcí – ochranu, prostor k životu a k sociálním kontaktům a možnost směny. Dnes však mají historická sídla (a zejména jejich jádra) pouze jedinou hlavní funkci – a tou je zábava. Od disneylandů se liší jenom tím, že ji nabízejí v méně nápadné a méně prvoplánové podobě a v bytelnějších kulisách.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Zapomenutá poušť
Pavlína Springerová
Před měsícem se po delší době opět rozvířila debata o budoucnosti bývalé španělské kolonie Západní Sahara, která je od roku 1975 okupována Marokem. Posledního dubnového dne OSN prodloužila činnost své mise MINURSO, jejímž posláním mělo být provedení plebiscitu o budoucím statutu území. Jenže skutek utek.
Irák, taková normální země
Zbyněk Petráček
Nůž na Kwaśniewského krku
Luboš Palata
Unie hledá šéfa
Kateřina Šafaříková
Nová genocida na obzoru
Teodor Marjanovič
Aniž kterýkoli z mocných států v Africe nebo vůbec ve světě nějak výrazně zvedl hlas, zuří v Súdánu etnická čistka, které padlo od února minulého roku za oběť přes deset tisíc lidí. Milion dalších uteklo z domovů, a kolik z nich si po zbytek života ponese trauma, protože byli mučeni, znásilněni nebo museli přihlížet týrání svých blízkých a pálení svých skrovných zásob potravin, nikdo zatím neodhadne. V západosúdánské provincii Dárfúr by podle humanitární organizace USAID mohlo letos hladem zemřít až 350 tisíc osob.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Hana Čápová, Tomáš Němeček, Kateřina Šafaříková
Bush má prostě smůlu
Pavel Kohout
Máme se bát našich platů?
David Marek
Slováci zaťali zuby
Marek Pokorný
Vypadá to jako zpráva z jiné planety: slovenské ministerstvo financí informovalo, že za prvních pět měsíců letošního roku vybralo na daních 98 miliard korun, o plných 36 % víc než ve stejném období loni. Mezinárodní měnový fond potvrdil odhad letošního růstu HDP země přes 4 % a slovenská koruna před víkendem rekordně posílila na 39,70 koruny za euro. Ekonomické reformy tedy docela dobře plní státní kasu a mezinárodní instituce nepřestávají bratislavské vládě tleskat. Ale jak jsou na tom sami Slováci?
Domov
Připomeňme si
Marek Švehla
Zachraňte manžele Škárkovy
Eliška Bártová
Byli symbolem nadějných změn, nyní jsou na útěku. Manželé Škárkovi se předloni vzepřeli sociálním úředníkům a za pomoci ombudsmana se jim podařilo zastavit oficiálně nařízený rozpad své rodiny. Jejich čtyřem dětem svitla šance vrátit se z ústavů zpět za rodiči. Nakonec ten sen dopadl jinak.
Mistři chtějí do držky
Jan Kovalík
Český semtex znovu hrozí světu
Jaroslav Spurný
Vypadá to jako šíření poplašné zprávy. Ale není. Pokud budou platit současné zákony a předpisy, hrozí, že se v následujících třech letech bude po území České republiky pohybovat nekontrolovatelně čtyřicet tisíc tun výbušnin. A nebude příliš obtížné vyvézt je za hranice. Z velké části jde o pentrit, z něhož se dá velmi jednoduše vyrobit semtex, tak oblíbený mezi teroristy. O krizové situaci jedná vláda.
Nejvyšší kontrolory povede nestraník
Ondřej Kundra
Hlavně se nerozpustit
Erik Tabery
Komentář
Terek Groznyj, do toho!
Teodor Marjanovič
Šumavské kmeny válčí
Marek Švehla
Spolehlivý jako Čech
Zbyněk Petráček
Co způsobí eurovolby
Erik Tabery
Padne vláda? Přežije Unie svobody? Posílí komunisté? To jsou skryté otázky víkendových voleb do Evropského parlamentu. Každé hlasování má nějaký vedlejší dopad než jen vyslání zástupců do sněmu. Stejně tak minulé senátní volby, kde uspěli zejména kandidáti ODS, spolurozhodly o zvolení Václava Klause prezidentem. Každopádně kdo nepřijde k volbám, zříká se na pět let vlivu na Evropskou unii.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Obrana zkažené mládeže
Tomáš Němeček
Podobné úvahy se objevovaly už dřív, ale od letošního jara se slévají v zřetelný trend: čím dál víc se mluví a píše o polistopadové mládeži jako o generaci sobců. Kdo měl nějaké iluze, že generace vyrostlá ve svobodných poměrech bude lepší než předešlé, má prý na ně zapomenout. Češi a Češky od 15 do 30 let jsou individualisti, o společnost se nestarají, nemají smysl pro solidaritu, a tak odmítají mít děti a chtějí si hlavně užívat. Naposledy - a dosud nejostřeji - to píše sociolog Petr Sak v čerstvé souhrnné studii Mládež na křižovatce, kterou minulou středu nadšeně přivítal v hlavním článku Práva jeho známější kolega Jan Keller. Jsou to příkrá slova. A také nepřesná, nespravedlivá a hloupá.