Když poslední předvánoční týden tři lidovečtí poslanci podpořili v prvním čtení opoziční návrh zemědělského zákona, rozlítilo to premiéra Klause natolik, že pohrozil odchodem ODS z koalice. Šéf KDU Josef Lux následně obhajoval postup svých poslanců tím, že chtěli přimět vládu k urychlenému předložení koaliční verze agrárního zákona. A to se jim opravdu podařilo: kabinet, který vloni Luxův návrh zemědělského zákona opakovaně smetl ze stolu, náhle změnil názor a zákon postoupil parlamentu.
Ještě jedny dráhy
Koaliční i opoziční návrh mají jednoho společného jmenovatele: jsou to spíše normy deklaratorní. Jejich obsah lze dokonce s trochou škodolibosti shrnout do jedné věty, kterou výstižně formulovala mluvčí ministerstva zemědělství Jiřina Alterová: „Zemědělci musí mít pocit, že na nich vládě záleží.“
V Luxově návrhu je snaha vzbudit pocit, že mu na zemědělcích záleží, viditelná už na délce úvodní preambule, která vysvětluje, proč je vůbec zákon potřeba, a je zhruba stejně dlouhá jako zbývající paragrafované znění. Opoziční návrh, jehož autorem je místopředseda ČSSD a šéf zemědělského výboru sněmovny Karel Machovec spolu s komunisty Pavlem Kováčikem a Josefem Mandíkem, je sice obsáhlejší, ale i v něm se to hemží proklamacemi typu „je třeba zajistit“ nebo „je nezbytné vytvořit“.
Machovcův návrh chce „umožnit osobám činným v zemědělství rovnoprávnou účast na hospodářském blahobytu země“ s tím, že jeho cílem je "vytvořit systém nezbytně nutné…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu