Příběh, kterým se již měsíce zabývá nejenom australský, ale i britský tisk a horkou hlavu z něho mají především saúdské justiční orgány, se začal odvíjet loni 11. prosince. Toho dne bylo v ubytovně vojenské nemocnice krále Fahda v Zahránu na východě Saúdské Arábie po vánočním večírku tamních zahraničních zaměstnanců objeveno zohavené tělo Australanky Yvonne Gilfordové. Pětapadesátiletá žena byla pobodána, udušena a pachatel (či pachatelé) vraždy jí nádavkem uštědřil několik ran kladivem. Krátce nato byly vzaty do vazby dvě kolegyně zabité ošetřovatelky - jednačtyřicetiletá Deborah Parryová z anglického Hampshire a o deset let mladší Lucille McLauchlanová ze skotského Dundee.
Poprvé od války
Ačkoliv o motivu zločinu kolují již šest měsíců jen spekulace (tisk nejčastěji uvádí neurovnané intimní vztahy mezi dotyčnými ženami, zatímco obviněné svoji homosexuální orientaci striktně popírají), zdálo se, že otázka viny v tomto ošemetném případu bude vyřešena záhy. Obě britské občanky se totiž k vraždě přiznaly.
Emoce vzplály až ve chvíli, kdy měly být sestry postaveny před saúdskoarabský soud. Jejich právní tým, reprezentovaný rijádskou firmou Saláha Hedžajlána, která pracuje i pro tamní britské velvyslanectví, totiž přišel s tvrzením, že přiznání bylo vyšetřovateli vynuceno pod nátlakem a podezřelé Britky na ně navíc přistoupily výměnou za příslib okamžitého odjezdu ze země. Oboustranná výhodnost tohoto „obchodu“ se zdá být na první pohled zjevná.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu