1995/7
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Mahlerova katedrála
Milena Bartlová
Literát a scenárista Zdeněk Mahler je dnes nejvlivnějším z bojovníků za to, aby katedrála sv. Víta v Praze nebyla majetkoprávně přiřčena některé instituci římskokatolické církve, ale "českému národu".
Věrnost stylu
Viktor Šlajchrt
Kdyby se splnilo Masarykovo zbožné přání a naše republika se padesát let nerušeně rozvíjela, uzavřel by Ferdinand Peroutka své dílo pravděpodobně důkladnými memoáry. Činívali tak aspoň významní britští žurnalisté, jimž se svými způsoby blížil.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Mezi Francouzi Kavkazu
Jefim Fištejn
Trestní výprava moskevských vojenských hlavounů do Čečenska degradovala v potyčky okresního formátu. Na podhorských bojištích sotva lze očekávat překvapivějších zvratů a každé další úvahy o vlivu zimního tažení na celoruskou situaci váznou bez vytřídění a zhodnocení již známých dopadů. Některé z nich stačí posbírat z povrchu a pojmenovat.
Jak vyždímat miliardy
Teodor Marjanovič
Vypadá to skoro jako zázrak. Ještě asi před rokem bylo Srbsko považováno za zemi se snad nejčernějšími hospodářskými výhledy. Tamní míra inflace ze dne na den lámala rekordy, výroba se prakticky zastavila, nešlo sehnat ani základní potraviny.
V roli zlého muže
Filip Tesař
Stojaté vody tříleté přestávky v chorvatské válce rozčeřila koncem ledna nová zpráva - vláda v Záhřebu žádá, a tentokrát skutečně, odchod jednotek UNPROFOR.
Jedenadvacet dlouhých let
Josef Kašpar
Poválečné období skončilo, těmito slovy uzavřel triumfující Gianfranco Fini první sjezd Národní aliance v lázeňském městečku Fiuggi, asi 40 kilometrů na jih od Říma.
Civilizace
Stoletá voda
Václav Cílek
Již podruhé za poslední tři roky postihla střední a dolní toky řady západoevropských řek stoletá voda, což je podle definice takový vodní stav, ke kterému dochází jednou za století.
Stín Dzeržinského
Dimitrij Běloševský
Je to na pováženou, že se v českém prostředí teprve zcela nedávno objevila první seriózní práce zachycující dějiny organizace, jež byla schopna zničit desítky milionů životů, trestat nejen jednotlivce, ale i celé národy, zasahovat v dobré třetině planety a proměnit obrovskou zemi v obávanou supervelmoc, a zároveň v dobře fungující koncentrační a pracovní tábor.
Ekonomika
Sebevědomý hospodář s neprůhlednými účty
Marek Loužek
Když třetího ledna premiér Klaus předstoupil před novináře a s vítězoslavným úsměvem na rtech oznámil veřejnosti dosažený přebytek státního rozpočtu za rok 1994 ve výši 11,2 miliardy korun, musel leckdo nabýt dojmu, že státní hospodaření je nadmíru úspěšné.
Sombrera nenosíme
Jan Macháček
V druhé polovině ledna otřásla Mexikem finanční krize, ze které se tato středoamerická země vzpamatovala teprve ve chvíli, kdy jí padesátimiliardovým úvěrem přispěchal na pomoc Mezinárodní měnový fond a rezervní fond americké centrální banky.
Domov
Romové podpořili Klause
Jindřich Šídlo
Když si Václav Klaus před dvěma týdny dny přečetl zprávu amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv v České republice, která kritizovala především diskriminaci Romů, ihned ji odsoudil jako "zkreslující a zjednodušenou".
Aféra s poslanci-pašeráky skončila do ztracena
Petr Hampl
Když se před jedenadvaceti měsíci objevila v Mladé frontě Dnes zpráva, že téměř stovka poslanců s odvoláním na svoji imunitu odmítla zaplatit clo za zboží dovezené z ciziny, vypukl okamžitě skandál.
RDP dostala zelenou
Jindřich Šídlo
Zbrojařská společnost RDP Group, která za osmnáct měsíců své existence neuzavřela jediný obchod, ale zato se jí podařilo zatáhnout české země do skandálu mezinárodních rozměrů, získala od vlády licenci k zahraničním obchodům se "speciální technikou".
V Chebu se bojí strašidel
Martin Kontra
Minulý čtvrtek vyslala chebská radnice přes západní hranici jasný signál - zábor pohraničí z roku 1938 není v tomto městě odpuštěn ani po dvou generacích.
Komentář
Mytologické příšery
Boris F. Lazar
Když před několika lety odešel do penze jeden z nejznámějších západních špionů, rozhodl se věnovat dvěma věcem: výchově mentálně postižených dětí a psaní televizních scénářů, které by se opíraly o jeho konkrétní zážitky a zkušenosti z práce v tajné službě.
Posvátná značka
Richard Štencl
Sto let od narození Ferdinanda Peroutky nezůstalo bez povšimnutí. Kromě pietního aktu na Vyšehradě vyšla kniha jeho deníků, dopisů a vzpomínek, televize odvysílala dokumentární film a noviny otiskly rozsáhlé medailony.
Rozruch uprostřed Evropy
Maciej Szymanowski
Začátek února v Polsku proměnil mnohatýdenní studenou válku mezi Belwederem a vládou ve žhavý politický konflikt. V jeho důsledku už premiér Pawlak oznámil, že podá demisi.