1995/47
Zahraničí
Bitva nejen o rozpočet
René Jakl
Minulé pondělí prezident Bill Clinton vetoval zákon HR-2586 - rozpočtové opatření, které by americké vládě umožnilo půjčit si peníze a platit své dluhy. Týž den večer vetoval i další Kongresem připravené provizorium na prozatímní fungování vlády. Výsledek se dostavil rychle.
Generalissimus a král
Vít Urban
Dvacátého listopadu 1975, přesně před dvaceti lety, zemřel šéf tehdejšího Španělského státu, generalissimus Francisco Franco Bahamonde (* 1892).
Evropská politika neexistuje,
Maciej Szymanowski
V létě 1992 začala OSN hledat mezinárodně uznávaného politika, který by zmapoval stav dodržování lidských práv v bývalé Jugoslávii. Volba padla na bývalého polského premiéra - prvního nekomunistického - Tadeusze Mazowieckého.
Jak na nigerijské generály
Petr Zídek
Desátého listopadu před polednem byli v nigerijském přístavu Port Harcourt oběšeni spisovatel Ken Saro-Wiwa a osm dalších aktivistů Hnutí za přežití lidu Ogoni. Poprava vyvolala šok a protesty po celém světě.
Kultura
Anděl z Malé Strany
Tereza Brdečková
Současnou českou prózu zachvátila vlna egocentrismu. Ve světové literatuře je dodnes obvyklé vyprávět příběh, který s autorem aspoň na první pohled nemá nic společného. Většina současných českých spisovatelů se však už ani nepokouší předstírat, že jejich hrdina je někdo jiný, a ve svých knihách mluví rovnou o svém osobním životě.
Cizinci
Kristina Žantovská
Celkem třináct představení, pět zahraničních a sedm domácích, tvořilo letošní 3. ročník mezinárodního divadelního festivalu v Plzni (od 2. do 5. 11.). Pořadateli byly opět Ministerstvo kultury a město Plzeň za finanční podpory a organizační pomoci celé řady domácích i zahraničních institucí i jednotlivců.
Civilizace
Vraždění podle zákona
Richard Glazar
Nedávno jsme si připomněli 60. výročí vydání rasových tzv. norimberských zákonů, které odstartovaly největší genocidu v lidských dějinách. Tato masová vražda je v řadě ohledů ojedinělá. Svým rozsahem a podobou.
Genocida
Jiřina Šiklová
Latinské slovo genocidum je termín novodobý, alespoň po právní stránce: že to má být mezinárodně stíhaný zločin, na tom se Spojené národy dohodly teprve roku 1951, kdy byla přijata "Unated Nations Convention of Genocide" (UNGC).
Domov
Libkovické memento
Petr Třešňák
Libkovice sice už před dvěma lety zmizely z mapy severních Čech a základy zbouraných domů, o které kdysi mladí ekologové urputně bojovali, zarůstá tráva, Hnutí DUHA si ale z nerovného zápasu s Doly Hlubina odnáší alespoň symbolickou trofej: Mostecká uhelná společnost mu za jednu korunu pronajala místní polorozbořený kostel sv. Michaela.
Vzhůru do Anglie
Tomáš Němeček
Předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský může mít v těchto dnech hned dvojí radost. Nejenže postup reprezentace na mistrovství Evropy v Anglii vynese svazu odhadem zisk až 40 milionů korun, ale policie navíc brzy odloží vyšetřování úplatků ve fotbalové první lize.
Žena katolickým knězem
Petr Holub
Jedenáctipatrový panelák v Brně-Židenicích se od minulého týdne těší zájmu reportérů z celého světa. Obléhají dveře nenápadné pětašedesátileté dámy s jedinou otázkou: "Byla jste vysvěcena na římskokatolického kněze?"
Úředníkům se musí lhát
Martin Kontra
Pět let poté, kdy komunistické rozhlasové matadory vyděsila první česká pirátská rozhlasová stanice (pražské Rádio Stalin), je čím dál patrnější, že tehdejší pionýři soukromého vysílání udělali chybu: přistoupili na pravidla hry, zlegalizovali svou činnost a založili dnešní Rádio 1.
Komentář
Mnoho povyku pro kus papíru
Teodor Marjanovič
Začátkem minulého týdne vzbudila rozruch dohoda o východní Slavonii, posledním chorvatském území obsazeném Srby, kterou uzavřeli zástupci Záhřebu a slavonských Srbů.
Major Klaus se ujal velení
Jaroslav Spurný
České ministerstvo obrany prohrálo minulý týden svou první válku. Dost ostudně: premiér Václav Klaus vyčinil nejvyšším úředníkům rezortu jako malým klukům. Vše se odehrálo na pravidelné schůzce ekonomických ministrů, kteří odmítli finanční požadavky armády na příštích deset let.
Odkaz Nikoly Šuhaje
Petr Zídek
Před padesáti lety - 22. listopadu 1945 - ratifikovalo československé prozatímní Národní shromáždění jednomyslně smlouvu mezi tehdejší ČR a Sovětským svazem o Podkarpatské Rusi.
Přerozdělování à la Zieleniec
Jan Macháček
Na seriózního politika netypický příspěvek k již zahájené neoficiální předvolební kampani přidal minulý týden místopředseda ODS a ministr zahraničí Josef Zieleniec.